Різак Олексій Іванович

персональна сторінка

Невинно убієнному (16 листопада 2012 року) Олексію Різаку присвячується...Маленька розмова з екс-головою Закарпатської облдержадміністрації, доктором фізико-математичних наук Іваном Різаком (Ч.3)

Іване Михайловичу, Вам важко було прийняти рішення про дачу згоди на призначення губернатором?

У свій час я про це трохи розповідав. Непросто. Якщо додати гумору, то найбільше вразив зразок заяви на призначення головою ОДА. Я апаратник з немалим досвідом, то у відділі кадрів АПУ я так і написав: даю згоду на призначення головою Закарпатської ОДА. Мене просто попросили переписати: прошу прийняти мене на посаду голови ОДА. Я тоді пожартував: виходить, що будь-хто може написати таку заяву… Ми трохи посміялися, пожартували і я пішов на співбесіду до Глави держави Леоніда Даниловича Кучми.

Взагалі, страшно було після підписання Указу?

Якщо чесно, то так. А ще почуття величезної відповідальності. А ще розуміння, що область пасе задніх по всіх показниках. Якогось дуже чіткого плану на той час не було, в голові думки перепліталися. Кого запросити на посади для виконання поставлених задач.

Що, дійсно так погано було?

Просто катастрофа. Навіть мій попередник Геннадій Геннадійович Москаль (а я в нього близько року був першим заступником) прощаючись в кабінеті мені сказав: Іван, ситуацію ти знаєш. Кінах грошей не дає. Самі не маємо. Область не готова до зими, зарплати платити нічим. Всюди заборгованості. Купи великий замок, щоб у листопаді мав чим опломбувади ОДА і піти додому. І…залишив мені дві упаковки  заспокійливих. Мовляв, пригодяться…

Кілька штрихів про ситуацію. Ці зведення як із фронту в мене до цих пір перед очима.

Половина районів і міст, сорок відсотків підприємств просто фінансово збиткові. Фінансово збитковою, крім інших, була і деревообробна галузь.Половина підприємств допустили спад виробництва, катастрофічно падали обєми підрядних робіт. Підрядники взагалі нікому не вірили, в ті дні просто покинули будівельні майданчики. За два тижні до початку опалювального сезону розрахунокза спожиті енергоносії був фактично найнижчий в державі. Величезна недоїмка до бюджету, борги за протипаводкові роботи, величезні борги по зарплаті, дитячих, кредитний борг перед Ощадбанком з 1998 року, податкові борги, борги до пенсійного фонду. Можна продовжувати і продовжувати.

Я нібито про це і знав, але хвилювання було серйозне.

А в голові звучали слова Леоніда Даниловича на співбесіді: ти справишся. Потрібно відновити керованість областю. Адміністрація областю не керує, кілька бізнесових груп її просто розривають. Ми допоможемо, підтримаємо…І підбадьорлива посмішка Віктора Медведчука зі словами: ти справишся. Готуй подання на кадри, пропозиції по першочергову допомогу. Леонід Кучма і Віктор Медведчук вдвох проводили зі мною співбесіду.

І ви справилися…

Я спробував, зформував команду, отримав підтримку керівнитва держави. Мені здавалося, що ми працюємо круглодобово. Я майже не бачив рідних. Команда зі мною спорила, сварилась, частина не витримувала і відходила.  Я брав на себе зміну кадрів на напрямках, які не дотягали. Проте моя жорстка вказівка була, щоб жодна звільнена людина не залишилась без роботи.

Глава Адміністрації Віктор Медведчук зразу допоміг із затвердженням кадрів. Мені довіряли. Це було головне, навіть якщо я і допускав помилки.

Тодішній голова Нафтогазу Юрій Бойко дав команду включити тепло авансом зі словами: я Вам вірю, що такого ганебного стану з розрахунками вже не буде. І ми не підвели.

Глава держави Леонід Кучма своїми дорученнями вирішив кілька архіважливих соціальних проблем, що трохи розрядило ситуацію.

Тільки під особисті гарантії поверталися підрядники на об’єкти, але прийшлось говорити персонально з кожним і буквально просити.

Почали повертати людям заплати, повернули повні ставки працівникам культури.

Це я за раз все так, ніби всі добре реагували. Скажу відверто, окремі чиновники інколи просто ігнорували доручення, опиралися наведенню елементарної дисципліни. Мусив адекватно реагувати, бо був твердо переконаний, що це шанс не тільки для мене, а для всіх закарпатців.

Десь у кінці лютого мені зателефонував знайомий з Києва і сказав: тут дуже всі позитивно вражені як за кілька місяців ти з командою переломив ситуацію і досяг успіхів. Не до кінця розуміють, за яку ти ниточку потяг, що все закрутилося. Але появляються інші проблеми: стає багато заздрісників, а політичним опонентам успіхи у Закарпатті дуже не подобаються. Так що готуйся тримати ще і дуже потужні політичні удари…

Вони почалися. І цілі потужні загальнодержавні політичні сили за допомоги своїх ставлеників почали бої на знищення.

Слава Богу, що і команда була готова і довіру керівництва держави до себе ми тільки зміцнили.

Це дало нам можливість подумати над реалізацією більш масштабних соціально-економічних проектів.

Далі буде…

СВІТОГЛЯДІВЦІ