Різак Олексій Іванович

персональна сторінка

Невинно убієнному (16 листопада 2012 року) Олексію Різаку присвячується...Генерали про екс-губернатора Івана Різака

Володимир ЛЕМАК,  колишній прокурор Закарпатської області, Державний радник юстиції третього класу:

« Наші відносини з губернатором Іваном Різаком базувалися виключно на чинному законодавстві»

Володимир Якубович Лемак – один із найдосвідченіших юристів Закарпаття, за плечима якого величезний стаж роботи у правоохоронних структурах краю на різних посадах.. Звання «Державний радник юстиції третього класу», яке прирівнюється до звання «генерала», Володимир Якубович удостоївся ще у серпні 2004 року.  Свого часу він двічі очолював  прокуратуру Закарпаття. Тому ми попросили його прокоментувати , якими насправді були взаємовідносини між керівництвом обласної влади та правоохоронних структур області , зокрема,  у період губернаторства Івана Різака, якому, нині переслідуваному з політичних мотивів, опоненти завжди намагалися  приписати авторитарні методи і тиск на керівників правоохоронних органів.

Ось що з цього приводу розповів Володимир Лемак::

– На посаді прокурора Закарпатської області вдруге я працював з грудня 2003 року  по грудень 2004 року. За цей період  діяльність органів прокуратури базувалася виключно на засадах  чинного законодавства,  із врахуванням  вимог  «Закону про прокуратуру», вказівок Генерального прокурора і його наказів. Хочеться зазначити, що за цей період    взаємовідносини між правоохоронними органами області були налагоджені  відповідно до «Закону про прокуратуру». Як відомо,  координація діяльності правоохоронних органів покладається  на органи прокуратури  і у зв’язку з цим ми неодноразово розглядали актуальні питання життя області щодо стану   законності, збиралися на координаційні та міжвідомчі наради, в роботі яких брали участь  керівники правоохоронних органів області і нерідко представники влади, обласної ради і обласної адміністрації. Відносини між прокуратурою, обласною радою й адміністрацією завжди були ділові і   насамперед ґрунтувалася на чинному законодавстві. Ми завжди відчували підтримку в тому, що  органи прокуратури потребували, у матеріальному забезпеченні. Прокуратурі області було виділено нове приміщення по вулиці Коцюбинського в Ужгороді,  для прокуратури міста – по вулиці  Уральській. Для прокуратури Ужгородського району також було

виділено нове приміщення. Це все  було зроблено за сприяння  обласної ради та облдержадміністрації.

Хочу звернути увагу, що за період моєї роботи прокурором краю, не лише облдержадміністрація, але й обласна рада також приділяла чималу увагу  діяльності органів прокуратури.  Була затверджена спеціальна Програма сприяння органам прокуратури, під яку ми отримали 150 тисяч гривень  для закупівлі оргтехніки, комп’ютерів для органів прокуратури.  Це для нас убула суттєва допомога особливо, якщо зважити, що  в той час централізоване фінансування  органів прокуратури було зовсім незначним.

Додам, що подібну підтримку  мали і суди.  Достатньо сказати, що саме в цей час було збудоване нове приміщення Ужгородського суду по вулиці Загорській. Я, як колишній голова судової адміністрації області, знаю, що все це робилося  з ініціативи і за сприяння облдержадміністрації.

Щодо конкретних взаємовідносин між головою облдержадміністрації , на той час Іваном Михайловичем Різаком та прокуратурою, то вони базувалися виключно на чинному законодавстві. Якихось вказівок, директив, як діяти, які перевірки проводити , де уникати проведення таких перевірок – ми жодного разу не отримували. Завжди у всьому  в нас було взаєморозуміння.

Згідно із «Законом про прокуратуру» прокуратура області в особі прокурора області періодично інформувала голову облдержадміністрації  та голову обласної ради про стан законності на території області а також по окремих узагальнюючих питаннях, які виникали і  були проблематичні для області. Реагування на це було адекватним. Тому за той період, який ми працювали разом з облдержадміністрацією та обласною радою, у нас було повне взаєморозуміння і підтримка.  І все це йшло лише на користь загальній справі і, головне,  сприяло зміцненню законності  і правопорядку на території області.

Розмову записав Павло Пасічний, «svitohlyad.info»

Генерал-майор СБУ Олександр БУКОВСЬКИЙ:

«Кримінальні справи проти  Івана Різака –  фальсифікація»

 

Генерал-майор Служби Безпеки України Олександр Васильович Буковський – єдиний корінний закарпатець, який за 19 років пройшов в органах безпеки шлях від рядового опера до генерал – майора і начальника управління СБУ в Закарпатській області. Сьогодні Олександр Васильович ділиться спогадами про роботу на посаді начальника УСБУ в Закарпатській області  та про взаємовідносини керівників правоохоронних органів з керівництвом області, зокрема, з тодішнім губернатором області, а нині переслідуваним за політичними мотивами Іваном Різаком.

 

Я з приємністю згадую період співпраці з екс-губернатором Іваном Різаком. Він сформував потужну команду, яка добилася таких успіхів, за які можемо гордитися і сьогодні. На мою думку, такого керівника як Іван Різак Закарпаття матиме не скоро. З Іваном Михайловичем працювати було і легко, і важко. Постійно треба було «тримати руку на пульсі» і орієнтуватися в багатьох питаннях. Адже голова адміністрації був вимогливий як до себе, так і до своїх колег по роботі. Але це не переходило в площину якогось тиску на людей. Була серйозна і цілеспрямована робота.

І це до речі підтверджує і робота Координаційного комітету по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією, створеного на виконання Указу Президента України. Нас серйозно турбували процеси корупції і хабарництва. Хоча таких масштабів як сьогодні в області не було. Голова облдержадміністрації, як голова комітету, особисто приділяв цій проблемі серйозну увагу. Керівники правоохоронних органів інформували губернатора періодично про стан справ у регіоні. Не обходилося і без обговорення проблем у галузі освіти. Серед деяких викладачів вузів хабарництво сягнуло великих масштабів. Студенти прямо говорили які екзамени можна здати за 25$, 50$ і т.д. У нас була інформація, що деякі викладачі на цьому серйозно «підробляють». Губернатора теж тривожило, що хабарництво роз’їдає систему освіти. Але це не стосувалося якогось конкретного вузу . Проблеми були практично у всіх. До речі, ректори вищих навчальних закладів були членами вказаного комітету.

Наша робота була максимально прозорою для громадськості і преси. За матеріалами Координаційного комітету проводилися спільні конференції за участю губернатора і керівників правоохоронних органів, на які запрошувалися всі ЗМІ, і опозиційні й неопозиційні.

Розглядали ми й інші проблеми, від вирішення яких залежало життя в області. Багато разів поверталися до проблеми контрабанди на кордонах . Інколи зміна керівників митниць не приводила до успіху, бо злочинні схеми замикалися на середній ланці і продовжували існувати. Викорінити це явище було надзвичайно важко. Губернатор переживав і вимагав наведення порядку на кордоні. Бо це ще і бюджет, від якого залежало виконання соціальних програм. Адже область переживала не прості моменти, але постійно забезпечувалось перевиконання бюджету. Поверталися борги по зарплаті попередніх років … А хіба злочинні угрупування почували себе так вільно як тепер?!

Серед людських якостей Івана Михайловича мені імпонувала така риса як твердість позиції. Вона полягала в тому, що він ніколи ні під кого не підлаштовувався . від  себе і від усіх він вимагав діяти тільки в рамках чинного законодавства.

Різака ніхто не може звинуватити в меркантильності. Хто хотів працювати тому було з ним легко. Хоча дійсно робота вимагала і надзусиль. Бо працювати за графіком губернатора з 700 до 2300 було не просто. Але ми працювали на результат як цього вимагав час.

Хотів би підкреслити, що губернатор ніколи не втручався в роботу правоохоронних органів. В тому числі і кадрову. Він покладався на керівників і завжди казав «Ви є керівниками – Вам і працювати з тими людьми». Незважаючи на молодий вік, як на керівника такого рангу, він мислив глобально і приймав мудрі рішення. В  житті був і залишається дуже толерантною людиною.

Сьогодні ще легше оцінювати зроблене Іваном Різаком для області . Ніхто з попередніх керівників не зробив стільки як було зроблено в той період. Тим більше зараз. Це факт. І його визнають всі.

Я ще раз кажу, що такого керівника скоро в області не буде. Якщо Івана Різака хтось сьогодні звинувачує у якихось гріхах, тим більше ті, хто сфабрикував проти нього кримінальні справи, я без тіні сумніву  кажу, що це – фальсифікація, це – злочин проти людини.  Це просто надумані епізоди, де людину намагаються  звинуватити за будь-яку ціну.

Я особисто вірю, що справедливість таки восторжествує  й Іван Михайлович вже незабаром  повернеться до активної роботи. Байдуже, де це буде – на державній службі, в політиці чи науці. Його розум і енергія знадобляться всюди … »

 

Розповідь генерал-майора СБУ Олександра Буковського записав Павло Пасічний.

 

Наш час  на п’єдесталі десятиріччя:http://www.svitohlyad.info/article.php?id=1066

 

001

 

002003004

 

 

005

 

011

 

009

 

012

СВІТОГЛЯДІВЦІ