Різак Олексій Іванович

персональна сторінка

Невинно убієнному (16 листопада 2012 року) Олексію Різаку присвячується...Реформи в медицині повинні йти на користь людям

 

11 001

7 001Людмила Корольчук, заслужений лікар України:

Коли ми сьогодні говоримо про якісь вагомі досягнення у медицині Закарпаття, неетичним буде не згадати людину, яка стояла біля їх витоків, яка своєю працею й організаторським хистом творила  реформу нашої охорони здоров’я

 

 

Перебування Івана Михайловича на посаді голови ОДА у 2002– 2004 роках характеризувалося підвищеною увагою та пріоритетністю до тематики охорони здоров’я. І, що найважливіше, вся діяльність в цьому напрямі була скерована на конкретних людей, на мобілізацію та інтеграцію наявних ресурсів для покращення якості життя закарпатців. Іван Михайлович сам був провідником ідей реформування галузі охорони здоров’я. Він жорстко вимагав реалізації програми дій щодо зменшення проявів нерівності в наданні медичних послуг та охороні здоров’я саме на місцях, оскільки більшість нашого населення проживає в сільській місцевості, в гірських віддалених селах і має значно менше можливості доступу до високотехнологічних медичних послуг, аніж городяни. Керівник краю своєю роботою переконливо доводив тезу, що здоров’я громадян є кінцевою метою економічного розвитку краю, потужним засобом соціального захисту закарпатців. Такі підходи засвідчують європейське мислення  щодо проблем охорони здоров’я, адже саме такий напрямок є фундаментальною основою програми розвитку медицини в Європі .

Я проілюструю сказане кількома прикладами.

Революційним кроком, оскільки такої практики управління службою охорони здоров’я не було в державі, можна назвати його ініціативу  стосовно вдосконалення  управлінської моделі галуззю шляхом створення інституцій районних та міських відділів охорони здоров’я. Це дозволило значно поліпшити управління по горизонталі, в районах повноцінного відстоювали право на охорону здоров’я на рівні місцевих адміністрацій, тісно співпрацювати з органами місцевого самоврядування., суттєво впливати на прийняття рішень та фінансування охорони здоров’я. З огляду на те, що до керівництва в містах і районах було підібрано досвідчених, висококваліфікованих спеціалістів вдалося вирішити ряд таких проблем, які не вирішувалися роками. Вдалося налагодити дієву співпрацю з ключовими фігурами – головами міських, районних сільських рад:: вони, або їх заступники очолили місцеві координаційні ради з медичних програм, що забезпечило системність в роботі з питань медицини. Ключові питання  охорони здоров’я почали регулярно заслуховуватися на сесіях відповідних рад, в результаті чого вдалося значно ефективніше використовувати бюджетні кошти та залучати позабюджетні.

  Особливої уваги заслуговує робота створеної при голові ОДА координаційної ради з міжгалузевої комплексної програми «Здоров’я нації», на розгляд якої виносилися найбільш актуальні питання охорони здоров’я.   Саме в ці роки було проведено телефонізацію ФАПів. У 2003 році розпочато, а вже у 2004 році було завершено будівництво пускового комплексу обласного кардіологічного диспансеру, хірургічного корпусу обласної дитячої лікарні, реконструйовано обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом та дитяче відділення обласної психіатричної лікарні у с. Чікош. На базі Ужгородської ЦМКЛ у 2004 році відкрито обласну інфекційну лікарню, створено госпіталь для ветеранів та інвалідів Великої Вітчизняної війни.  .Цей перелік можна продовжувати і продовжувати.

 За два роки губернаторства Івана Різака будівництво  закладів охорони здоров’я  та їх оснащення сучасним медичним обладнанням в області перевищило об’єми усіх попередніх років української незалежності. Зрештою, вінцем прагнення Івана Михайловича до вдосконалення галузі охорони здоров’я в області стала його ініціатива  оголосити 2005рік – роком охорони здоров’я на Закарпатті.

.

Широкий світогляд, досконале знання проблем регіону,  особливий, науковий склад мислення Івана Різака, його любов до отчого краю і високі організаторські здібності помножені на щоденну копітку працю – це ті складові, що дозволили  за невеликий за часом термін добитися кардинальних змін в питаннях охорони здоров’я.

 

За матеріалами ЗМІ