Різак Олексій Іванович

персональна сторінка

Невинно убієнному (16 листопада 2012 року) Олексію Різаку присвячується...06 00:00:00.12.2012 Еженедельник 2000 Держава Экспертиза : За що вбили сина Івана Різака?

 

16 листопада загинув Олексій Різак — син екс-губернатора Закарпатської обл. Івана Різака. Одразу ж у ЗМІ — очевидно, з подачі силовиків — з’явилася версія, що він нібито покінчив життя самогубством. Чи так це? У листах Івана РІЗАКА, які ми сьогодні публікуємо, він переконливо доводить, що його сина вбили. Хто? Чому? Це повинні з’ясувати правоохоронні органи.

«Олексій був для мене не тільки сином, а й другом, опорою в житті…»

Прокурору Закарпатської обл. Петруні Анатолію Леонідовичу

Начальнику УСБУ Закарпатської обл. Ситару Василю Дмитровичу

Начальнику УМВС Закарпатської обл. Варцабі Василю Миколайовичу

Звертаюся до Вас через те, що близько двох тижнів тому за невідомих обставин був убитий єдиний мій син — Олексій Іванович Різак, 1989 р. н.

У той же вечір прес-центр УМВС повідомив, що причиною трагічної загибелі є самогубство; цю інформацію було поширено багатьма ЗМІ.

Пізніше було прийнято процесуальне рішення про порушення кримінальної справи за п. 1 ст. 120 (доведення до самогубства). Відбулося миттєве поширення такої інформації в десятках провідних інтернет-видань країни.

Прес-служби прокуратури і СБУ й досі не розмістили жодної інформації про цей злочин. А прес-центр УМВС зробив це (без зазначення прізвища вбитого) тільки на 10—11-й день.

На час поширення вищезгаданої версії загибелі не було жодної підстави говорити про самогубство, оскільки на той час слідчі не знайшли й сліду падіння з багатоповерхівки, не провели й будь-яких слідчих дій з громадянкою, через «нещасливу любов» до якої син нібито покінчив із собою.

Прошу вас у найближчі години перекваліфікувати те, що трапилося, за статтею КПК «вбивство» і всебічно, об’єктивно та системно провести відповідні слідчі дії для знаходження замовників і виконавців вбивства.

Наведу стислу інформацію про сина. Різак Олексій Іванович, 1989 р. н., магістр фінансів (закінчив економічний факультет Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна з відзнакою), магістр-юрист (закінчив магістратуру Національного університету «Юридична академія ім. Ярослава Мудрого»). Працював головним державним податковим інспектором першого рангу ДПС у Закарпатській обл. Активно займався спортом. Мав щирі взаємини з дівчиною, колегами.

За півтори години до знаходження тіла сина я спілкувався з ним по телефону, обговорюючи подробиці футбольного матчу, майбутню поїздку в Київ тощо. Цю жваву, часом жартівливу розмову він вів у присутності своєї дівчини, якій я передав вітання.

З метою сприяти слідству, всебічному об’єктивному розслідуванню справи прошу вас доручити підлеглим перевірити такі питання:

1. Чи міг працівник ДПС у Закарпатті Олексій Різак володіти якоюсь інформацією про тіньовий та кримінальний бізнес в області — такою, що це знання загрожувало б його життю?

2. Чи є у відповідних державних органах відомості про наявність у нього та його близьких родичів майна, фінансів, земельних ділянок, підприємств, бізнесу, акцій, облігацій та ін., володіння якими могло б призвести до потенційної загрози його життю з боку конкурентів та інших співвласників?

3. Чи були його стосунки з вищезгаданою громадянкою чи її родичами такими, що могли серйозно впливати на його майновий, матеріальний та інший стан?

4. Чи залучались до спеціальної перевірки, яку потрібно проходити при зарахуванні на державну службу, підрозділи зовнішнього спостереження якоїсь із правоохоронних структур області (я стверджую, що з часу мого й родини переїзду в Закарпаття за нами було встановлене тотальне зовнішнє спостереження)?

5. У який час і з допомогою якого транспорту 16 листопада 2012 р. виїхав син від своєї дівчини; чи проводжала вона його, чи бачила щось підозріле?

6. Хто першим побачив тіло вбитого й повідомив швидку допомогу і міліцію?

7. Чи не було здійснено спробу отруєння? Для опрацювання цієї версії прошу віддати на експертизу в токсикологічну лабораторію результати аналізів, проведених кілька тижнів тому.

Згідно інформації начальника управління охорони здоров’я Романа Шніцера, бригада швидкої медичної допомоги виїхала до місця злочину о 19 год. 21 хв., а міліція отримала сигнал про вбивство о 20 год. 30 хв. Проте за нашими даними «швидка» не доїхала до тіла. Необхідно з’ясувати, хто саме не допустив працівників швидкої до тіла і яка міліція знаходилася в цей час біля багатоповерхівки, зважаючи на зафіксовані вище розбіжності в часі надходження сигналів.

На місці злочину з невідомих причин були присутні полковник СБУ у відставці Володимир Лизанець та начальник управління охорони здоров’я Роман Шніцер. Що вони робили в цей час на місці трагедії?

Хто викликав невідому міліцію й невідомого судмедексперта? І що вони робили з тілом, якщо не дозволили бригаді першій «швидкій» надати допомогу постраждалому або констатувати смерть?

«Для встановлення справжніх причин вбивства ми з дружиною готові до ексгумації тіла сина під контролем Генпрокуратури»

Начальнику УСБУ Закарпатської обл. Ситару Василю Дмитровичу

Начальнику УМВС Закарпатської обл. Варцабі Василю Миколайовичу

Знову звертаюся до вас, щоб переконати, що в рамках статті КПК «доведення до самогубства» справжніх причин убивства мого сина Олексія знайти не вдасться.

Кримінальну справу вже на початку слідства потрібно було розширити до «навмисного вбивства» і передати на розслідування до прокуратури, щоб, не марнуючи часу, вести пошук виконавців убивства та його замовників.

Переконаний, що треба ретельно проаналізувати дії медичних служб і судмедекспертизи та ін. у той вечір, оскільки на питання, сформульовані в першому листі, й досі немає відповідей.

Ще раз стверджую, що мій син Олексій не падав ани з 15-го, ані з будь-якого іншого поверху будинку, його тіло не пошкоджено, не постраждала навіть його одежа. Нами не було виявлено ані переломів рук чи ніг, ані жодної травми на обличчі.

Сьогодні вперше заявляю, що саме мною було прийняте рішення про похорони сина вже на наступний день (всупереч наполяганням полковника СБУ у відставці Володимира Лизанця на іншому). Це було продиктовано бажанням зберегти тіло вбитого, скоротивши час перебування в моргу, від маніпуляцій певних приїжджих судмедекспертів з метою приведення його стану у відповідність до версії падіння з 15-го поверху. Саме Лизанець заявив про єдину версію такого падіння і самогубства.

Мій близький родич, який прибув на місце події після виклику його міліцією не побачив жодного сліду трагедії, а пояснював таку картину знову-таки Володимир Лизанець: «Швидка допомога тільки що відвезла Олексія, а кров уже змили». Це було о 21.15.

Я готовий написати заяву у відповідні органи про ексгумацію тіла під контролем Генеральної прокуратури та судмедекспертів, яких вона визначить

Вимагаю розслідувати, яким чином і ким було завезено в морг тіло. Вимагаю допиту всіх медичних працівників, задіяних у той вечір для так званого надання допомоги моєму вбитому сину.

Адже, мабуть, не випадково моя дружина в день вбивства сина отримала виклик з Харкова у Київ для затвердження дисертації одночасно на дві дати (на 19 та 26 листопада). Можливо, вбивці хотіли, щоб син протягом тижня залишався вдома один, коли ж за півтори години до вбивства він сміючись сказав мені, що готовий бути з нами у столиці тиждень, прийняли рішення негайно виконати спецоперацію?

Прошу також перевірити, кому належать номери мобільних телефонів, дзвінки з яких активно почали поступати на телефон моєї дружини саме після смерті сина.

Обіцяю зі свого боку повну підтримку слідчим, які будуть проводити об’єктивне слідство.

Іван Михайлович РІЗАК,
голова Закарпатської ОДА (вересень 2002 — січень 2005 р.),
народний депутат IV скликання,
держслужбовець І рангу,
багаторічний голова і член координаційного комітету
по боротьбі з організованою злочинністю при ОДА,
канд. фіз.-мат. наук,
тимчасово непрацюючий

P.S.

5 декабря пресс-служба прокуратуры Закарпатской области сообщила, что одной из версий смерти Алексея Ризака рассматривается убийство с дальнейшей инсценировкой самоубийства.

«Выдвинуто несколько версий, среди которых наряду с самоубийством рассматривается и убийство с дальнейшей инсценировкой самоубийства. Назначен ряд экспертиз», — говорится в сообщении пресс-службы.

Кроме того, уголовное дело передано в следственное управление УМВД Украины в Закарпатской обл.

Данная статья вышла в выпуске №49 (633) 7 — 13 декабря 2012 г.

 

http://2000.net.ua/2000/derzhava/ekspertiza/86139