Інвалідність – це не соромно. Соромно обмежувати для людей з особливими потребами ті блага, які доступні загалу.

5 травня, у Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю, розповідаємо про лекцію «Соціальна інклюзія стосується кожного», яка відбулася напередодні у залі Вченої ради УжНУ. Що таке соціальна інклюзія і чому вона стосується особисто вас?

Лекція відбулася у форматі бесіди й усі учасники ділилися своїми думками, життєвими історіями тощо.

Ініціювала захід провідна фахівчиня Центру інновацій та розвитку ДВНЗ «УжНУ» Марина Сташина-Неймет.

Пояснює: «Інклюзія — це не лише про людей з інвалідністю. Хоча в суспільстві це слово асоціюється саме з ними. Україна перебуває в стані війни вже десятий рік, з яких понад рік війна має характер повномасштабної, і кількість людей з інвалідністю зростає як серед дітей, так і поміж дорослих. При цьому стан здоров’я не впливає і не може впливати на зменшення наших прав.

Порушення зору, слуху тощо є лише свого роду підказкою, що суспільство, влада, всі ми маємо зробити, щоб не було дискримінації за ознакою інвалідності. Відсутність фізичних, інформаційних, цифрових та інших бар’єрів допоможе уникнути відділення людей з інвалідністю, дасть їм можливість реалізувати свої здібності, проявити таланти, розвивати Україну».

Слухачі дізналися, що інклюзивність — це можливість доступу до послуг, інформації тощо. І це стосується не тільки людей з інвалідністю. Мати можливість безперешкодно потрапити у місце призначення, незалежно від того, де воно (згадаймо сходинки у вагони потягів, які навіть здоровій людині здолати складно), взяти участь у заході онлайн і навіть можливість людям із інших регіонів розуміти носія закарпатського діалекту — все це про інклюзію. Соціальна інклюзія полягає у рівному доступі людей до освіти, медицини, працевлаштування, житла, безпеки тощо незалежно від будь-яких факторів.

«Права людей з інвалідністю нічим не відрізняються від прав інших людей. Але чомусь є 5 травня День боротьби за права людей з інвалідністю. Бо питання їхніх прав тривалий час замовчувалося», — каже Марина Сташина-Неймет.

Учасники лекції дійшли думки, що навіть одна невдало сказана фраза може завдати людині психологічний дискомфорт, а то й травму на все життя. Інвалідність — це не соромно, бо люди цього не обирали.

Соромно обмежувати для цих людей ті блага, які доступні здоровим.

Ксенія Шокіна