Автор фото – CPVA

Відбулося відкриття сучасного антирадіаційного бомбосховища в дитсадку на Київщині.

Проєкт вартістю 500 000 євро був профінансований Литвою та Тайванем і забезпечив обладнане сховище місткістю 90 осіб для дітей та персоналу садочка. «Працюючий садочок – це не лише фактор розвитку дітей, їхніх м’яких навичок, що насправді дуже важливо.

Але це також фактор розвитку економіки, бо працюючий садочок, з сучасним укриттям, дає можливість батькам працювати. Тож дякую партнерам за цю інвестицію – і в людський капітал, і в українську економіку», — зазначив Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України.

Проєкт передбачав перетворення наявного підвалу на повністю обладнане, безпечне і комфортне сховище з антирадіаційним захистом відповідно до всіх сучасних стандартів безпеки.

Тепер у приміщенні облаштовані ванні кімнати для дітей і дорослих, спортивний куточок, медичний кабінет і кухню. Бомбосховище оснащене дитячими меблями та освітньо-розважальним обладнанням. «Відбудова зараз, не чекаючи остаточної перемоги України, зміцнює стійкість країни.

Вкрай важливо, щоб мирні жителі якнайшвидше повернулися до нормального життя та почувалися в безпеці.

Литва залишається непохитною у підтримці зусиль України з відновлення та обіцяє продовжувати цю підтримку стільки, скільки буде потрібно. Я закликаю інші країни приєднатися до нас, щоб взяти більш активну участь у проєктах реконструкції України», — зазначила Вікторія Чміліте-Нільсен, спікер Сейму Литви.

Констанс Ван з Представництва Тайваню в Литві, які співфінансували проєкт, також додає: «Однією з причин, чому ми зосереджуємось на відновленні освітніх закладів, є віра в те, що діти – це майбутнє країни. Їхні права на освіту повинні бути забезпечені за будь-яку ціну. Ми дякуємо уряду Литви за тісну співпрацю з Тайванем та висловлюємо вдячність CPVA за реалізацію цього проєкту, попри всі труднощі».

Дитячий садок обслуговує дітей не тільки з одного населеного пункту, а й навколишніх селищ.

За словами директорки дошкільного закладу освіти, Ольги Таращенко, нове сховище захистить дітей та забезпечить комфортні умови для перебування під час повітряних тривог.

Вона висловила сподівання, що наявність безпечного простору вплине на рішення батьків, які евакуювалися, повернутися в Україну.

Ініціатива зі створення укриття реалізована литовським Центральним агентством виконання проєктів (CPVA), Анна Молибога, представниця CPVA в Україні, зазначає:

«Забезпечення безпечних освітніх середовищ для дітей є пріоритетом для литовських проєктів відновлення в Україні. Це не перший проєкт CPVA у цій галузі. Раніше CPVA вже відремонтувала сховище у дитячому садку "Рута" та побудували перше окреме бомбосховище для відновленої школи в Бородянці. Зараз CPVA реалізує спільний проєкт ЄС та Литви з будівництва нових бомбосховищ у зонах підвищеного ризику».

Довідково:

Литва фінансує проєкти з відновлення України через литовський Фонд співробітництва у сфері розвитку та гуманітарної допомоги. Загальна сума надходження в місцевий бюджет на відбудову становить 450 000 євро.

Дякуємо партнерам!

Автор фото – Офіс першої леді України

Що українці думають про безбар’єрність?

18 червня в Україні презентували дослідження громадської думки щодо питань безбар'єрності та посилення комунікацій в упровадженні політики безбарʼєрності.

Захід проходив за участю прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, першої леді України Олени Зеленської, міністра освіти і науки Оксена Лісового, а також представників міністерств, відповідальних за реалізацію Національної стратегії створення безбар’єрного простору в Україні.

Дослідження висвітлює вкрай важливу роль безбар'єрності як цінності для сучасного українського суспільства. Значна частина населення України усвідомлює нагальну потребу соціальних змін, розвʼязання питань працевлаштування, освіти та доступності інфраструктури для її забезпечення. Зокрема, переконливі 83% респондентів визнали безбар'єрність новою цінністю для України. Це свідчить про розуміння необхідності соціальних трансформацій поряд із інфраструктурними вдосконаленнями. Респонденти наголосили на важливості зміни поведінки людей (34%), створенні адаптованого середовища (32%) та забезпеченні доступності освіти й робочих місць (22%).

Крім того, першочергово розв’язати питання безбар’єрності треба у сфері працевлаштування — так вважають 57% опитаних, 51% назвали потребу змін в інфраструктурі, ще 37% респондентів — в усуненні бар’єрів для людей старшого віку.

«Безбар'єрність — це нова цінність для нашого суспільства. 83% респондентів назвали її такою. Це дуже великий відсоток, велика свідомість. Нарешті. Якщо так багато людей усвідомлює безбар'єрність як цінність, — ми на правильному шляху як суспільство», — наголосила перша леді Олена Зеленська.

Дослідження також продемонструвало, що більше ніж половина українців покладає відповідальність за створення такого простору на державу та місцеві органи влади.

Водночас майже кожен четвертий опитаний особисто долучається до усунення бар'єрів. «Це означає, що люди готові не лише приймати, а й долучатися. Тобто суспільство в нас активне. Тепер уже завдання посадовців на всіх рівнях і в міністерствах — не втратити ці відсотки небайдужих і примножити. З людьми треба говорити, їх треба чути», — додала Олена Зеленська.

За словами першої леді, безбар'єрність потрібна не лише пораненим і людям з інвалідністю, а кожному, щоб почуватися комфортно та вільно.

«Україна продовжує послідовний курс на створення безбар'єрного середовища для всіх громадян. Це відповідає нашому європейському курсу та нашим цінностям. Ця тема постійно в центрі уваги нашого уряду та всіх міністерств. Відповідно, комунікація як на рівні держави, так і на рівні громад у цьому напрямі має бути системною та активною. Це невід'ємний елемент стратегії змін, яку ми впроваджуємо. Ми формуємо сприйняття, що безбар'єрність — це не лише пандуси та доступне міське середовище. Безбар'єрність — це доступність усіх послуг, усіх можливостей для кожної людини в кожному куточку нашої країни», — наголосив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Дослідження провели Центр соціальних досліджень та поведінкової економіки за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і Ради з комунікацій безбар'єрності, використовуючи методологію й аналітику таких експертних організацій, як Advanter Group та Gradus research.

«Створення безбар'єрного освітнього середовища — один із ключових пріоритетів МОН. Наразі ми виконали 34 заходи з Плану дій на 2023–2024 роки та активно працюємо над виконанням ще 42. Зокрема розвиваємо Флагманський проєкт «Освіта для всіх» — друкуємо підручники шрифтом Брайля, розширюємо мережу інклюзивно-ресурсних центрів, розвиваємо дистанційне навчання та забезпечуємо школярів з особливими освітніми потребами спеціально обладнаними автобусами.

Дослідження показало: безбар'єрність стала новою цінністю для українців. Рівні освітні можливості для всіх — наша безумовна мета», — зазначив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

У межах реалізації Стратегії зі створення безбар’єрного простору МОН у співпраці з Радницею-уповноваженою Президента України з безбар'єрності Тетяною Ломакіною розробило Проєкт Національної стратегії з розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року та операційного плану заходів з її реалізації на 2024 – 2026 роки.

Кабінетом Міністрів України її було схвалено 7 червня 2024 року. Робота над цим документом проводилась ще з 2023 року: до процесу були залучені науковці, педагогічні працівники, громадськість, міжнародні експерти, батьківська спільнота. Це дослідження стало результатом тісної співпраці уряду, Центру соціальних досліджень та поведінкової економіки, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Ради з комунікацій безбар'єрності за методологією і аналітикою Advanter Group та Gradus research.

Автор фото – Мала академія наук України

Українська делегація успішно представила проєкти на найбільшому конкурсі екологічних проєктів GENIUS Olympiad, що тривав 10–14 червня у США.

Вихованці МАН продемонстрували високий рівень знань і навичок: до України учні привезли 46 нагород.

У понеділок, 17 червня, делегацію школярів-переможців зустрічали на Центральному залізничному вокзалі міста Києва міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець, а також команда підтримки МАН із батьками учнів.

Після прибуття потяга «Укрзалізниця» надала дітям, їхнім менторам, спікерам МАН і ЗМІ залу відпочинку для проведення інтерв'ю.

Участь у масштабному конкурсі GENIUS Olympiad дає можливість юним інноваторам привернути увагу світової наукової спільноти до своїх ідей з охорони довкілля.

Цьогоріч найбільша за всю історію делегація з 51 учасника з 14 областей України представила науково-технічні розробки, креативні письмові роботи, художні твори та короткометражні фільми на екологічну тематику.

За результатами конкурсу українські школярі вибороли 10 золотих, 15 срібних та 9 бронзових медалей, а також 11 почесних відзнак та одне гран-прі. Повний список переможців дивіться на сайті МАН.

Участь молоді в заходах такого високого рівня не лише дає їм безцінний досвід міжнародних змагань, а й сприяє популяризації науково-технічної творчості серед дітей і молоді в Україні.

Також на переможців чекають цікаві перспективи: всіх учасників запрошено взяти участь у проєкті «Залізна зміна» — спортивно-патріотичному підлітковому таборі від The Howard G. Buffett Foundation та «Укрзалізниці».

МОН пишається досягненнями школярів і вітає їх із перемогою! Окрема подяка — вчителям, школам, позашкільним закладам і батькам, які зробили великий внесок у виховання молоді.

Довідково:

Відбір на GENIUS Olympiad організовується щорічно з 2011 року, а з 2021-го Мала академія наук України першою у світі отримала ліцензію на проведення національного етапу цього конкурсу в Україні.

Участь наших школярів у змаганнях стала можливою завдяки співпраці МОН, Малої академії наук та низки освітніх закладів по всій країні.

Автор фото – Офіс першої леді України

Сьогодні відбулася селекторна нарада щодо проміжних результатів реформування системи шкільного харчування в Україні під керівництвом першої леді Олени Зеленської.

До заходу долучилися міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків, керівник Команди реформи шкільного харчування Орест Степаняк, а також представники 21 обласної військової адміністрації. Упровадження обласних програм із реформування харчування

Ключовим питанням наради стало обговорення стану впровадження комплексних програм Стратегії рреформування системишкільного харчування до 2027 року.

Розроблення комплексних регіональних програм

було зумовлено необхідністю планування та розвитку наступних етапів реформи системи шкільного харчування, яка з квітня 2024 року завдяки каскадному методу поступово переходить до реалізації в регіони України.

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий доповів про використання державної субвенції на облаштування харчоблоків у школах та створення кулінарних хабів для підвищення кваліфікації шкільних кухарів.

Орест Степаняк презентував дорожню карту для успішної реалізації обласних програм на регіональному рівні відповідно до всіх цілей Стратегії реформи шкільного харчування, ухваленої урядом у 2023 році.

Серед основних завдань — удосконалення системи закупівель і поліпшення якості харчування, модернізація харчової інфраструктури, підвищення кваліфікації кухарів, формування навичок та культури здорового харчування в учнів.

Перші результати та подальші кроки.

Досвідом упровадження Стратегії поділилися керівники Київської та Одеської обласних військових адміністрацій — Руслан Кравченко та Олег Кіпер.

МОН і Команда реформи висловили вдячність регіонам за розроблення програм і сподівається на плідну співпрацю задля їхньої успішної реалізації.

Ініціатива є результатом тісної співпраці МОН, Офісу Президента, обласних військових адміністрацій, Команди реформи шкільного харчування та Національної асоціації громадського харчування.

https://mediacenter.uzhnu.edu.ua/news/halyna-rizak-peredala-do-fondiv-naukovoi-biblioteky-uzhnu-prymirnyky-svoho-najsuchasnishoho-navchalno-metodychnoho-posibnyka-z-bioorhanichnoi-khimii/2024-06-12-62339

Одноосібні монографії, навчально-методичні та навчальні посібники, навчально-методичні видання Різак Г.В.

Монографії

1. Різак Г. В. Синтез, фізико-хімічні та біологічні властивості 2,4-діоксо- та 4-іміно-2-оксо-3-феніл-5-R-6- R`-тієно[2,3-d] піримідинів : монографія. – Київ : Наукова думка, 2016. – 112 с.

Навчально-методичні посібники

1. Різак Г.В. Збірник задач з фармацевтичної хімії: навч.- метод. посіб. для студентів спец. «Фармація» мед. ф-ту. Ужгород: В-ФОП Сабов А.М., 2022, 168 с.

2. Різак Г.В. Біоорганічна хімія : навч.-метод. посіб.– Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2024. – 667 с.

Навчальні посібники

1. Різак Г.В. Фармацевтичний аналіз лікарських речовин органічної природи : навч. посіб. Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2023. – 104 с.

2 .Різак Г.В. Фармацевтична хімія. Окремі питання фармацевтичного аналізу : навч. посіб. для студентів мед. ф-ту спец. “Фармація” . Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2023. – 205 с.

3. Різак Г.В. Збірник тестових завдань з відповідями з фармацевтичної хімії для підготовки складання КРОКУ 2 : навч. посіб. – Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2023. – 398 с.

4. Різак Г.В. Методологія органічного синтезу : навч. посіб. Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2024. – 490 с.

Навчально-методичні видання

1. Різак Г.В. Фармацевтичний аналіз лікарських речовин неорганічної природи: практикум з фармацевтичної хімії для студентів медичного факультету спеціальності «фармація».–Київ: Наукова думка, 2016 р. – 24 с.

2. Різак Г.В. Конспект лекцій з фармацевтичної хімії для студентів IV курсу мед. ф-ту. Ч.1. Ужгород: В-ФОП Сабов А.М., 2021, 126 с.

3. Різак Г.В. Конспект лекцій з фармацевтичної хімії для студентів IV курсу мед. ф-ту. Ч.2. Ужгород: В-ФОП Сабов А.М., 2022, 170 с.

4. Різак Г.В. Курс лекцій з фармацевтичної хімії для студентів мед. ф-ту спец. «Фармація». Книга 1. Ужгород: В-ФОП Сабов А.М., 2022,194 с.

5. Різак Г.В. Курс лекцій з фармацевтичної хімії для студентів мед. ф-ту спец. «Фармація». Книга 2. Ужгород: В-ФОП Сабов А.М., 2022, 284 с.

6. Різак Г.В. Курс лекцій з фармацевтичної хімії для студентів мед. ф-ту спец. «Фармація». Книга 3. Ужгород: В-ФОП Сабов А.М., 2022, 196 с.

Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України Через ворожі обстріли значну частину енергетичної інфраструктури України пошкоджено. Щоб стабілізувати її роботу, важливо економно та відповідально споживати електроенергію.

Саме тому МОН оприлюднило рекомендації для закладів освіти щодо заощадження електроенергії: йдеться про обмеження використання кондиціонерів і зовнішнього освітлення. Т

акі вимушені заходи закладено в розпорядженні Кабінету Міністрів України. Водночас у пріоритеті — безпека учасників освітнього процесу, зокрема з урахуванням особливостей його проведення.

Тому МОН надає важливі уточнення та додаткові розʼяснення про запровадження заходів енергозбереження:

Під час підготовки та проведення НМТ, ЄВІ, ЄФВВ, ЄДКІ, інших масових екзаменаційних / тестових випробувань у приміщеннях зі значними скупченнями людей (зокрема вступників) встановлено винятки щодо обмеження використання кондиціонерів.

Безперебійне функціонування кондиціонерів і вентиляційного обладнання є обовʼязковим в укриттях закладів освіти, де перебувають діти, студенти, персонал і цивільні особи під час повітряних тривог.

Заклади освіти повинні забезпечувати безпеку освітнього середовища та дотримання санітарних норм.

Зокрема, у теплу пору року доцільно проводити заняття з прочиненими вікнами в режимі провітрювання.

Важливо відповідально ставитися до енергозбереження, разом з тим гарантувати безпеку та належні умови для здобувачів освіти в межах наявних ресурсів і можливостей енергосистеми.

Відома авторитетна науковиця в галузі органічної хімії Галина Вікторівна Різак передала до фондів Наукової бібліотеки УжНУ приірники свого  найсучаснішого навчально-методичного посібника з біоорганічної хімії, що днями вийшов друком у видавництві Друкарня Бреза. Дякуємо завідувачці відділом бібліотеки Марті Грищулі за допомогу!

Авторка також передасть ряд примірників рецензентам видання, а також до Навчально-наукового інституту хімії та екології УжНУ.

Навчально-методичний посібник " Біоорганічна хімія» підготовленийії Галиною Вікторівною Різак яка має великий більш як тридцятирічний досвід викладання органічної, фармацевтичної та біоорганічної хімії на хімічному, меличному, біологічному, стоматологічному факультетах УжНУ та у Національному фармацевтичному університеті (м. Харків).

Навчально-методичний посібник складається зі вступу, теоретичного матеріалу, питань для самоконтролю, комплексних практичних завдань, тестових питань для самостійної роботи, лабораторних робіт та переліку використаних джерел.

Перелік розділів відповідає робочій навчальній програмі, яка викладається згідно навчального плану студентам медичного, стоматологічного, хімічного та біологічного факультетів УжНУ.

За змістом розділи посібника мають логічну структуру та відповідають сучасним принципам викладання біоорганічної хімії у вузах. Обсяг навчального посібника повністю відповідає обсягам до навчальних видань такого рівня.

До теоретичної частини укладачка додала тести та питання для самоперевірки і самоконтролю,

Теоретичний матеріал відповідає спеціальності студентів, тести з еталонами відповідей сприяють засвоєнню теоретичного матеріалу, розумінню та практичному застосуванню в майбутній фаховій діяльності.

Практичні завдання стимулюють творчий процес роботи студентів та підвищують їх зацікавленість у самостійній підготовці.

Авторитетні рецензенти  вважаю за доцільне рекомендувати даний навчально-методичний посібник до використання у навчальній роботі.

Навчально-методичний посібник буде корисним студентам, які вивчають біоорганічну хімію у вузах.

Авторка дякує професору, доктору хімічних наук Чундаку Степану Юрійовичу, професору, доктору біологічних наук Любові Михайлівні Фельбабі-Клушиній та доценту, кандидату хімічних наук Світлані Василівні Галлі-Бобик за рецензування посібника та високу оцінку її науково-методичної роботи.

Найближчими днями Галина Вікторівна Різак передасть посібники до фондів Наукової бібліотеки УжНУ. 

Також завдяки допомозі Ганни Антонівни Смірнової можна буде користуватися електронним посібником, його розміщено в репозитарії УжНУ.

Різак Г.В. Біоорганічна хімія : навч.-метод. посіб.– Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2024. – 667 с.

Вл інф.

Олена Зеленська: Важливо, щоб не тільки шкільні, а й домашні обіди були на одній хвилі – здоровій Перша леді України ознайомилася, як працює та годує школярів фабрика-кухня в Бучі.

Її відкрили з ініціативи Олени Зеленської та за інвесторської підтримки Фонду Говарда Баффета.

«Дивовижне відчуття – проходити разом із цим унікальним підприємством усі фази його втілення й зростання: від задуму, пошуку ділянки під будівництво влітку 2022 року у ще зруйнованій Бучі, першого символічного ковша землі на його спорудженні, до відкриття у грудні 2023-го. Відчувається, що цей проєкт, окрім того, що дав додаткове дихання Бучі, зробив ще й внесок у суспільну стійкість», – зазначила перша леді.

Ця фабрика-кухня обслуговує 13 шкіл (понад 4 тис. дітей) у Бучанській громаді.

Крім того, під час поїздки на Київщину Олена Зеленська разом із представниками Київської, Запорізької, Чернігівської ОВА, міськими головами Бучі, Славутича та Вишневого, представником Міністерства освіти і науки та керівником команди реформи шкільного харчування відвідали Синяківський і Бучанський ліцеї.

Там вони мали змогу побачити, як розвантажують бокси з готовими обідами та підігрівають їх за спеціальною технологією Сook and Сhill. Завдяки їй продукти зберігають якість і харчову цінність.

Основною перевагою цієї технології є інтенсивне охолодження, за якого тривалість зберігання в холодильнику суттєво подовжується. «Учні, які сьогодні обідали в нашій компанії, скоро підуть на літні канікули так само, як і всі інші. І тут хочеться звернутися до їхніх дорослих: будь ласка, не забувайте, що мета реформи шкільного харчування – закласти здорові харчові звички на все життя. Ось чому важливо, що і як їстимуть діти вдома», – сказала дружина Президента.

У планах фабрики-кухні та команди реформи шкільного харчування – підключити до фабрики з 1 вересня цього року ще три школи в Бучанській громаді, чотири школи в Немішаївській громаді та 13 шкіл у Бородянській.

У 2024/25 навчальному році фабрика-кухня «ГотуЇмо» забезпечуватиме безоплатним гарячим харчуванням 11 тис. 275 дітей.