З метою поліпшення екологічної ситуації у м. Ужгород, створення сприятливих умов для розвитку волонтерства й самореалізації української молоді, розвитку Всеукраїнського волонтерського руху, спільного прагнення до кращого майбутнього в розбудові екологічного сектору Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» за підтримки Міністерства Молоді та спорту України, Міністерства Довкілля, Державного водного агентства України, Українського державного центру позашкільної освіти, Національного еколого-натуралістичного центру, запланували реалізацію Всеукраїнського проєкту «Чисті пляжі разом!» у 2021-2023 роках в Україні та в м. Ужгород.

Запрошуємо студентську молодь університету до соціологічного опитування, що можна пройти за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/1kPtWpxT3JRIdATJ78840HeZkoWM5TSWHZDjGMAcSd-0/viewform?ts=610d432b&edit_requested=true

Інформаційно-видавничий центр за інф. "Let’s do it, Ukraine"

Що там стосовно безпеки у Facebook, AirDrop та хмарних сховищах?

Як пом’якшити ddos-атаки та як працюють технології розпізнавання облич?

Про захист даних, кібербезпеку та багато інших актуальних тем говорили 25 листопада під час VI науково-практичної конференції «Інформаційні технології у житті студентів та молодих науковців Закарпаття» на фізичному факультеті УжНУ.

Організувала захід кафедра твердотільної електроніки та інформаційної безпеки під керівництвом професора Василя Різака, який і модерував захід.

Заступник декана фізичного факультету з наукової роботи Василь Рубіш зауважує: «Бурхливий розвиток інформаційних технологій привів до появи й поширення кіберзлочинності. І саме фахівці, яких готують за спеціальністю 125 «Кібербезпека» на нашому факультеті, здатні вирішувати проблеми щодо безпеки в інформаційній сфері.

Ми активно залучаємо студентів фізичного факультету до наукової роботи, адже саме навчання через дослідження дає можливість підготувати висококваліфікованих фахівців із будь-якої сфери, і зокрема – з безпеки інформаційних і комунікаційних систем та систем технічного захисту інформації.

Тому проведенню студентських наукових конференцій на фізичному факультеті завжди надають значної уваги».

Захист даних і кібербезпеку обговорили на науково-практичній конференції фізики УжНУ Ма’яна Марусинець «Як показують результати дослідження оператора зв’язку Deutsche Telecom, Україна перебуває в першій п’ятірці країн – об’єктів кібератак, — каже начальник управління Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в Закарпатській області Петро Маркевич. — Найпоширеніший метод викрадення інформації – це фішинг.

З його допомогою шахраї дістають доступ до конфіденційної інформації користувачів або заражають їх комп’ютери шкідливим програмним забезпеченням.

Тож подібні до цієї конференції заходи сприяють популяризації й підвищенню престижу професії фахівців із інформаційної безпеки, телекомунікацій та кіберзахисту в регіоні.

А доповідачі не тільки порушили проблемні питання щодо функціонування, розвитку та безпеки цифрового суспільства, а також висвітлили шляхи їх вирішення».

Мар’яна Марусинець, директорка департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА вважає: «Нині вчитель обов’язково має володіти інформаційними засобами і розуміти, як захистити інформацію, коли з’являються кібери, що заважають навчальному процесу.

І так само ризику піддаються школярі. Тож було би дуже корисно, якби студенти змогли розповідати учням і вчителям про можливі ризики та їх подолання.

Молодому поколінню — школярам і студентам — вдалося б налагодити ефективний взаємозв’язок».

Авторів найкращих робіт відзначили призами. Організатори висловлюють подяку за сприяння у проведенні конференції проректорам Володимиру Фекеті та Дмитру Соймі.

Медіацентр УжНУ

Кафедра туризму ДВНЗ «УжНУ» разом з Харківською державною академією культури взяла участь у Всеукраїнській кампанії «16 днів проти насильства»

З ініціативи Міністерства освіти і науки України напередодні 10 грудня – відзначення Міжнародного дня прав людини – проводиться щорічна Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства».

Місією зазначеної акції є привернення уваги до проблем захисту прав різних категорій українського суспільства. Цього року у рамках партнерської співпраці кафедру туризму ДВНЗ «Ужгородський національний університет» було запрошено кафедрою туристичного бізнесу Харківської державної академії культури взяти участь у круглому столі на тему «Права людини в сучасному суспільстві».

Запрошеним доповідачем від кафедри туризму ДВНЗ «Ужгородський національний університет» стала к. держ. упр., ст. викл. Руслана Кривенкова з темою доповіді «Захист прав та свобод туристів в умовах сучасних викликів: державно управлінський аспект», яка визначила основні виклики для туристичної галузі України на сучасному етапі (введення карантинних обмежень під час пандемії COVID-19, диджиталізація туристичної діяльності, глобалізація та ін.), проінформувала про найважливіші з 2500 поданих депутатами правок до нової редакції Закону України «Про туризм», констатувала заходи Державного агентства розвитку туризму України щодо створення незабаром Національної туристичної організації (Destination Management Organization – DMO), до складу якої входитиме по 1 представник від кожної з 24 областей України.

Також запрошеними доповідачами були Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Олександр Міненков;

Інспектор відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності Головного управління національної поліції України, капітан поліції Олександр Сало;

Голова громадської організації «Харківська асоціація незрячих юристів» Олег Лепетюк.

У круглому столі мали можливість взяти участь в межах вивчення навчальної дисципліни «Туристичне країнознавство» здобувачі за ОС «бакалавр» 2-го року навчання зі спеціальності 242 «Туризм» ДВНЗ «Ужгородський національний університет», а також здобувачі за ОС «бакалавр» 2-го року навчання зі спеціальності 242 «Туризм» Хмельницького національного університету (відповідно до договору №17 від 11.11.2021 р. про навчання за програмою академічної мобільності між університетами-партнерами: ДВНЗ «Ужгородський національний університет» факультетом туризму та міжнародних комунікацій і Хмельницьким національним університетом факультетом управління, адміністрування та туризму). Загалом у роботі круглого столу взяло участь до 30 осіб.

Дякуємо колегам за співпрацю!

Надіємось на проведення у майбутньому спільних науково-комунікативних заходів як для науково-педагогічних працівників, так і для здобувачів вищої освіти за ОС «бакалавр» та «магістр».

За інформацією кандидата наук з державного управління, ст. викл. кафедри туризму Руслани КРИВЕНКОВОЇ

Вже декілька років поспіль Ужгородський національний університет напередодні зимових свят проводить благодійні акції для дітей, які потребують допомоги.

Ця добра традиція буде продовжена і цьогоріч.

Волонтаріат УжНУ розпочинає збір коштів на придбання розвиваючих іграшок для діток з інвалідністю Чинадіївського дитбудинку та Обласного будинку дитини (м. Свалява).

Заплановано придбання саме таких іграшок, з якими малеча не просто цікаво проводить час, а й набуває необхідних навичок для максимально повноцінного життя в майбутньому.

Кожен, хто хоче допомогти волонтерам Ужгородського національного університет створити для діток святковий настрій, може надсилати кошти на картку Приватбанку 5168 7456 0589 8391 (Сташина-Неймет Марина Володимирівна, спеціаліст Центру інновацій та розвитку).

Виїзди заплановано до Дня святого Миколая, тож збір коштів розпочинається вже сьогодні, 1 грудня.

Долучайтеся! Детальна інформація про благодійну акцію – на сторінці Волонтаріату УжНУ у Фейсбуці.

Переможців привітає ректор на підсумковій Вченій раді та вручить нагороди, серед яких і фінансові призи Із 23 по 26 листопада в УжНУ тривав студентський фестиваль «Студосінь».

І якщо минулого року онлайн-формат заходу був альтернативою компенсувати втрачене, то цьогоріч виступи онлайн виглядали настільки органічно, що ми у Медіацентрі задумалися: невже фестиваль змінить свій формат назавжди?

Дізналися не тільки про це, але й про переможців цьогорічної «Студосені» і зібрали для вас їхні виступи. Як усе відбувалося?

Голова профкому студентів УжНУ Олександр Баран каже: «Цього року ми довго не мали кінцевого розуміння буде захід відбуватися онлайн чи очно через нестабільну ситуацію з ковідом.

Тож коли визначилися з онлайн-форматом, учасники мали всього півтора тижні на підготовку відео.

Одна з умов фестивалю – не залучати сторонніх, тому всі відео студенти знімали й монтували самотужки». ««Студосінь» – захід, який практично від початку і до кінця організовують студенти для студентів, – пояснює очільниця центру гуманітарно-виховної роботи, профорієнтації та працевлаштування УжНУ Марія Яцьків. – Університет зі свого боку забезпечує функціонування фестивалю, інформаційну підтримку, деякі призи та підрахунок голосів. Щодня після 16:00 на університетських сторінках у соцмережах ми викладали відеоролики, які студенти готували у 4 номінаціях: представлення, пісня, танець та оригінальний жанр.

До обіду наступного дня члени журі оцінювали виступи студентів та надсилали нам результати.

Максимально факультет міг заробити 50 балів в одній номінації. А також своїми вподобайками учасників оцінювали користувачі соцмереж і визначали приз глядацьких симпатій».

Чи залишиться фестиваль в онлайн-форматі? «Насправді ми і не думали про те, щоб залишати повноцінний онлайн-формат на постійній основі, – коментує Марія Яцьків. – Все ж хочеться швидше вийти з карантину і повернутися до живих святкувань та заходів».

А Олександр Баран уточнює: «Ми обговорювали це з головами факультетських профкомів та студрад.

Дійшли згоди, що коли фестиваль буде очним, то якісь елементи онлайну все одно залишимо, адже так у студентів є можливість проявити себе в тому, чого не можна показати у залі».

Ну то хто переміг? Олександр Баран розповів, що деякі факультети подавали апеляції щодо результатів.

Приміром, учасники питали, чому оцінки журі та оцінки глядачів не збігаються. Кожен випадок, зі слів Олександра, розглянули на зборах оргкомітету й обґрунтували з посиланнями на положення фестивалю.

Всі апеляції відхилили. У підсумку переможні місця розподілилися так:

 

 

Переможців привітає ректор на підсумковій Вченій раді та вручить нагороди, серед яких і фінансові призи. Медіацентр УжНУ

За інформацією офіційного сайту МОН України Умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2022 році зареєстровано в Міністерстві юстиції (реєстраційний номер №1542/37164 від 26.11.2021) та найближчим часом набудуть чинності.

Основні новації вступної кампанії - 2022:

розширення можливості для додаткового набору (у вересні 2022 року) на контракт бакалаврів за денною формою здобуття освіти;

удосконалення розподілу обсягу державного замовлення за галузями знань, міжгалузевими, підгалузевими групами; скорочення переліку паперових копій документів, що їх мають подавати вступники, які подають заяви в паперовій формі (зокрема, тепер не потрібно буде подавати копії сертифікатів ЗНО та копію документа про раніше здобуту освіту, якщо ця інформація є в ЄДЕБО);

розширення сфери застосування єдиного фахового вступного випробування в магістратуру з використанням технологій зовнішнього незалежного оцінювання – у 2022 році його проведення заплановано для спеціальностей галузей знань 05 «Соціальні та поведінкові науки», 06 «Журналістика», 07 «Управління та адміністрування», 08 «Право», 28 «Публічне управління та адміністрування», 29 «Міжнародні відносини»;

зміна переліку обов’язкових предметів для деяких спеціальностей, а саме посилення ролі математики під час вступу до ЗВО;

зміни у предметах для вступу на медичні спеціальності – другим предметом вступники зможуть обрати математику або хімію, а третім – фізику або біологію;

для вступників на основі ОКР молодшого спеціаліста на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров’я» замість фахового випробування будуть використовуватись результати інтегрованого іспиту КРОК-М, якщо вони його складали.

У прикарпатському місті Коломия пройшов Кубок України з класичного пауерліфтингу, в якому у складі збірної команди Закарпаття взяли участь спортсмени УжНУ.

Серед жінок у ваговій категорії до 57 кг срібною призеркою стала 4-курсниця факультету здоров’я та фізичного виховання Наталія Мага.

У присіданні вона здолала 125 кг, у жимі лежачи підняла 57,5 кг, у тязі – 135 кг і набрала у сумі триборства 317,5 кг, що на 27,5 кг вище за норматив кандидата у майстри спорту України, який спортсменка виконала вперше. До того ж Наталка перевершила свій дотеперішній особистий рекорд на 55 кг! У категорії до 69 кг «срібло» виборола цьогорічна випускниця-бакалавр цього ж факультету Едіта Ковач, сума трьох вправ якої склала 347,5 кг (147,5+70+130 кг), що також вище за кандидатський норматив.

Обидві призерки тренуються у секції атлетизму кафедри фізичного виховання під керівництвом старшого викладача Андрія Федорішка.

Серед чоловіків у вазі до 120 кг бронзовим призером став завідувач кафедри туристичної інфраструктури та готельно-ресторанного господарства факультету туризму та міжнародних комунікацій, професор Роман Корсак, котрий підняв у сумі триборства 632,5 кг (240+130+262,5 кг).

Завдяки успішному виступу наших спортсменок, котрі зробили найбільший внесок до командної скарбниці, жіноча збірна Закарпаття, яка змагалась половиною складу, посіла третє місце у загальному заліку, а професор УжНУ додав вагомі очки для перемоги команди області серед чоловіків.

Після короткого відпочинку Наталія Мага розпочне підготовку до Кубку Європи серед університетів, який пройде у березні в Люксембурзі.

Андрій Федорішко, голова обласної федерації пауерліфтингу

Участь у поважних наукових зібраннях від Ужгородського університету взяла професорка кафедри журналістики Галина Шумицька

Тема першого форуму – «Нова українська школа: практичний інтенсив формування ключових компетентностей учасників освітнього процесу», другого – «Мовно-літературна освіта корінних народів і національних меншин України: стан і перспективи». … з нашого погляду, важливою є налагоджена взаємодія між інституціями, причетними до формування фахівця освітньої галузі, адже випускник/випускниця закладу загальної середньої освіти вступає у ЗВО, до прикладу, на спеціальність «Середня освіта», і після закінчення навчання йде працювати за фахом в освітній заклад, а підвищує кваліфікацію у закладах післядипломної освіти.

Тож лише за умови наскрізного зв’язку між навчальними програмами, за якими готують учня – студента – педагога, загальний результат його підготовки може бути високий.

Мова йде не про формальні рамкові угоди, а про реальну співпрацю фахівців задля спільної мети. Галина Шумицька

З доповіді «Середня – вища – післядипломна освіта: точки взаємодії для успішної реалізації НУШ» Участь у поважних наукових зібраннях взяла професорка кафедри журналістики Галина Шумицька.

Вона, зокрема, наголосила, що нещодавній вебсемінар на EDtalkUA у форматі живої розмови з Романом Шияном – керівником реформи змісту освіти НУШ в Команді підтримки реформ при МОН України – засвідчив інтерес суспільства до теми реформування українського шкільництва й цілу низку назрілих актуальних питань, які потребують зваженого підходу й конструктивного вирішення, а також представила напрацювання закарпатських освітян: розроблені й видані за останні Дизайн кандидатки мистецтвознавства Лесі Гичко Дизайн кандидатки мистецтвознавства Лесі Гичко 5 років підручники для шкіл з угорською мовою навчання (5-9 класи), а також розроблену з урахуванням вимог НУШ Модельну навчальну програму «Українська мова для класів з навчанням угорською мовою. 5-9 класи» для закладів загальної середньої освіти, якій надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», та Програму для вчителів, які викладають загальноосвітні дисципліни у закладах освіти з мовами національних меншин.

Конференцію в Інституті педагогіки НАПН України присвятили пам’яті відомої вченої Ірини Пилипівни Ґудзик, яка ще в 90-их досліджувала питання багатомовної освіти й має чимало змістовних наукових розвідок, які узагальнено представила її учениця – Наталія Бакуліна, старший науковий співробітник відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури. Галина Шумицька З доповіді «Багатомовна освіта в закладах національних меншин як шлях до врегулювання мовного питання».

Позитивний досвід упровадження елементів багатомовної освіти у шкільний освітній процес засвідчують результати Всеукраїнського експерименту «Формування багатомовності дітей та учнів: прогресивні європейські ідеї в українському контексті», співорганізованого МОН України та Офісом Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин: це дає змогу поліпшити рівень викладання української мови як державної, зберігаючи при цьому вивчення предметів рідною, що засвідчує конкретний поступ в оптимізації мовної ситуації в освітній галузі України.

Проте аналіз поточної ситуації засвідчує потребу в активному поширенні інформації про результати експерименту та його масштабуванні, можливо, через порівняно невелику кількість освітніх закладів, які взяли у ньому участь. Галина Шумицька висловила сподівання, що «Концепція реалізації моделі багатомовної освіти в закладах загальної середньої освіти України з навчанням мов корінних народів і національних меншин» (автори: О.Л. Фідкевич, В.В. Снєгірьова, Н.В. Бакуліна, наукові співробітники відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України) та її втілення сприятиме ширшій обізнаності учасників освітнього процесу в Україні з перевагами багатомовної освіти.

Як одна з рецензенток Концепції, вона вважає, що багатомовна освіта, зокрема в закладах національних меншин, може стати одним із шляхів до врегулювання мовного питання, якщо вникнути в її суть предметно й професійно. Медіацентр УжНУ