Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

12 вересня 2024 року відбулося друге засідання Спільного комітету Україна — ЄС / Євратом з досліджень та інновацій.

Уперше після підписання Угоди «Горизонт Європа» засідання було проведено в Україні.

Засідання відбулося в гібридному форматі в Міністерстві освіти і науки України та Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».

Основні питання під час обговорення: Стан української науково-дослідної системи: огляд ключових реформ, потреб, впливу військової агресії росії на екосистему досліджень та інновацій, роль досліджень у реконструкції, нові політичні ініціативи і стратегічний план Міністерства освіти і науки України до 2027 року.

Участь України в програмах ЄС: стан участі в програмах «Горизонт Європа» та Євратом, підходи до відкритої науки, оновлення ключових політичних програм ЄС, прогрес України в їхній реалізації та новини про заходи ЄС з підтримки України. Засідання відбулося за участю представників МОН України, зокрема заступника міністра Дениса Курбатова, керівників директоратів, а також науковців та експертів.

13 вересня європейська делегація спільно з представниками МОН відвідає провідні ЗВО, наукові установи та приватні організації, що реалізують проєкти програм «Горизонт Європа» та Євратом.

Захід став важливою платформою для комунікації щодо потреб сфери науки та інновацій України, а також формування подальших кроків інтеграції України в Європейський дослідницький простір.

Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки 

Міністерство фінансів України та Світовий банк підписали низку угод за програмою LEARN — «Підвищення доступності та стійкості освіти в умовах кризи в Україні».

Ініціатива LEARN розрахована на три роки з фінансуванням 415 млн доларів США. Програма LEARN отримуватиме фінансування через новий для України інструмент — «Програма кредитування, пов'язана з результатами» (Program-for-Results, PforR). Для її реалізації Міжнародний банк реконструкції та розвитку надасть позику на суму 235 млн доларів США, а Міжнародна асоціація розвитку — кредит розміром 150 млн доларів США.

Інвестиційна частина програми забезпечуватиметься коштом гранту Мультидонорського трастового фонду допомоги, відновлення, реконструкції та реформування України в розмірі 30 млн доларів США.

«Війна створила нові виклики перед освітою, тому нам потрібно подвоїти наші зусилля. Держава згуртувала ресурси в три ключові пріоритети: безпеку дітей та освітян, здоров’я дітей і їхній розвиток. Сьогодні ми сфокусовані на залученні та інвестиціях коштів в освіту. Дякую партнерам зі Світового банку за фінансову допомогу, яка є надзвичайно важливою в цей складний час», — заявив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

«Від початку повномасштабного вторгнення Світовий банк демонструє надзвичайну відданість, надаючи вчасну допомогу Україні для забезпечення пріоритетних бюджетних видатків.

У межах різних фінансових механізмів уже надійшло приблизно 40 млрд доларів США, що дало можливість профінансувати пенсії, оплату праці працівників освіти та охорони здоров’я, забезпечити соціальний захист населення, підтримку енергоефективності, відбудови та агровиробництв. Наразі ми запускаємо новий проєкт, спрямований на підтримку однієї із ключових реформ, а саме у сфері освіти», — зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Фінансування Програми кредитування, пов'язаного з результатами, надійде до загального фонду держбюджету після досягнення визначених результатів використання субвенцій та бюджетних програм МОН.

Кошти спрямують на поліпшення умов для навчання та викладання, зокрема на будівництво й модернізацію укриттів, закупівлю безпечних, інклюзивних й екологічно сталих автобусів для перевезення учнів, забезпечення учнів НУШ підручниками та підвищення кваліфікації вчителів і керівників шкіл за стандартами НУШ. Грантові кошти будуть спрямовані на флагманську реформу шкільної освіти в Україні — Нова українська школа.

Грантові кошти підтримають пілотування НУШ у 8–9 класах базової школи та в 10–12 класах старшої профільної школи.

Окрім цього, фінансування буде спрямовано на підсилення управлінських спроможностей МОН для реалізації реформи «Нова українська школа». «У контексті стратегії Світового банку LEARN відіграватиме важливу роль у підтримці відновлення людського капіталу в Україні, надаючи особливу увагу результатам навчання.

Результати навчання нерозривно пов’язані з навичками суспільства, продуктивністю та, зрештою, економічним зростанням. Наразі потреби сектору в Україні величезні: потреби у відновленні та реконструкції сектору освіти в наступні 10 років оцінюються в 13,9 мільярда доларів США.

Що ми особливо цінуємо в LEARN — це подвійна спрямованість проєкту, а саме гуманітарна — відновлення доступу до очного навчання — та довгострокове розвиткове бачення, представлене реформою Нової української школи.

Ця реформа не тільки модернізує освітній сектор, але й наблизить систему до стандартів Європейського Союзу», — наголосив Боб Сом, регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи.

Іван Різак: змін немає, але я продовжую шукати можливості і сподіватись на допомогу для організації системної наукової роботи моєї дружини Галини Вікторівни - найдорожчої для мене людини, авторитетної вченої, блискучого фахівця у галузі органічної хімії та органічного синтезу. Вірю, що її трудоіві права в УжНУ будуть відновлені уже скоро.

Олена Зеленська обговорила з виконавчою директоркою продовольчої програми ООН допомогу внутрішньо переміщеним українцям і забезпечення безкоштовним харчуванням школярів

Перша леді України Олена Зеленська провела відеорозмову з виконавчою директоркою Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) ООН Сінді Маккейн.

Дружина Президента подякувала за допомогу Україні з боку організації, а також за особисту підтримку Сінді Маккейн, яка, за словами першої леді, є такою ж послідовною, як і з боку її покійного чоловіка, сенатора Джона Маккейна. «Це важливо, адже в Україні 14,6 мільйона осіб потребують гуманітарної допомоги.

Також важливо, що їжа, яку ви розподіляєте серед внутрішньо переміщених українців, вироблена саме в Україні. Тобто ви не лише допомагаєте тим, хто потребує цього найбільше, – ваша організація ще й підтримує українських виробників», – наголосила Олена Зеленська.

Вона також відзначила допомогу, спрямовану на забезпечення школярів їжею.

Упродовж минулого навчального року Всесвітня продовольча програма ООН забезпечила харчуванням 90 тисяч учнів із 13 областей нашої країни.

Цьогоріч програма ВПП розширюватиметься.

У цьому навчальному році планують компенсувати вартість шкільних обідів для 160 тисяч учнів початкових класів. Крім того, уряд запровадив єдиний механізм централізованого залучення допомоги на харчування у школах.

«Це неоціненна підтримка громад та українських родин, чиї бюджети стали обмеженими через війну.

Для нас важливо забезпечити рівні можливості в отриманні збалансованої їжі як у великих містах, так і в найменших селах», – резюмувала перша леді.

Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

За спільною ініціативою Міністерства освіти і науки України і Всесвітньої продовольчої програми Організації Об'єднаних Націй (ВПП ООН) у новому навчальному році буде профінансовано 30% вартості харчування для понад 160 тисяч молодших школярів України в межах підтримки реформи шкільного харчування.

9 вересня МОН і ВПП ООН підписали договір про партнерство, який обумовлює реалізацію Програми шкільного харчування у 2024/2025 навчальному році. У межах підтримки програми ВПП перерахує 30% вартості харчування для понад 160 тисяч учнів 1–4 класів у 16 регіонах України.

Участь у програмі беруть Київська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Вінницька, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Закарпатська, Черкаська, Чернігівська, Дніпропетровська, Полтавська, Запорізька та Харківська області.

Також ВПП профінансує 50% вартості шкільного харчування для 18 тисяч дітей, які навчаються у підземних школах Запоріжжя та Харкова. Відповідні угоди з містами будуть підписані вже невдовзі.

«Держава докладає значних зусиль, щоб забезпечити здоровим харчуванням всіх учнів 1–4 класів. Це є нашим проявом турботи про здорове майбутнє покоління, повноцінне зростання та розвиток маленьких українок і українців», — зазначив Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України.

«Уже третій рік Всесвітня продовольча програма підтримує шкільне харчування в Україні. Ми бачили, як чудово працює ця програма на місцях, коли наша команда відвідувала школи, де зниження вартості харчування дитини до 11–20 гривень замість звичних 50 призвело до збільшення кількості учнів, які їдять здорову їжу в шкільних їдальнях. Ми пишаємося такою успішною співпрацею з урядом та місцевою владою і раді розпочати новий навчальний рік із розширення програми», — сказала Маріанна Ворд, заступниця директора Всесвітньої продовольчої програми в Україні.

Всесвітня продовольча програма ООН фінансує 30% щоденного харчування для українських школярів 1–4 класів від 2022 року.

Упродовж першого етапу програми ВПП підтримала відшкодування якості шкільного харчування для 12 тисяч дітей у 58 школах Київської області.

Минулого навчального року такими обідами були забезпечені понад 102 тисячі дітей із 13 областей.

Йдеться про перерозподіл прав і обов'язків між ректором, вченою та наглядовою радами.

Міністр освіти Лісовий анонсував пілотний проєкт для змін в управлінні університетами Міністр освіти Оксен Лісовий розповів пілотний проєкт, який передбачає перерозподіл прав і обов'язків між ректором, вченою та наглядовою радами.

Як ідеться в дописі на фейсбук-сторінці міністра, відповідне рішення, яке змінює підхід до менеджменту закладів вищої освіти, ухвалив 6 вересня Кабмін.

" Йдеться про перерозподіл прав і обов'язків між ректором, вченою та наглядовою радами.

Це пілотний проєкт — першими зміни впровадять три університети", - повідомив глава Міносвіти. У переліку вишів: Національний авіаційний університет; Запорізький національний університет; Прикарпатський національний університет. 

За інформацією Міносвіти, проєкт передбачає розширення повноважень наглядових рад і зміни системи врядування у вишах.

Членів наглядових рад відбиратиме конкурсна комісія, яка складатиметься з провідних українських й іноземних експертів.

Комісію мають сформувати найближчим часом.

Іван Різак: змін немає, але я продовжую шукати можливості і сподіватись на допомогу для організації системної наукової роботи моєї дружини Галини Вікторівни - найдорожчої для мене людини, авторитетної вченої, блискучого фахівця у галузі органічної хімії та органічного синтезу. Вірю, що її трудоіві права в УжНУ будуть відновлені уже скоро.

Упродовж цього літа Фундація Олени Зеленської організувала відпочинок у таборі «Артек-Буковель» для 1500 дітей із 320 великих прийомних родин із Харківщини, Одещини, Сумщини та Дніпровщини.

Про це повідомила перша леді України Олена Зеленська.

Ініціативу Фундація реалізує вже другий рік поспіль завдяки допомозі іноземних меценатів. «Дитинство має бути дитинством попри все. Це добре знають великі прийомні сім’ї, які беруть у своє родинне коло десятки дітей із дитбудинків. Через російський напад багато таких батьків були змушені рятувати дітей із-під вогню та разом із ними ставати вимушеними переселенцями», – сказала дружина Президента.

У таборі діти мали змогу опанувати не лише творчі, а й безпекові навички. Фахівці HALO Ukraine навчали дітей розпізнавати міни, касетні боєприпаси та інші вибухонебезпечні предмети.

Організувати цьогорічний відпочинок для маленьких українців вдалося у співпраці з партнером Фундації Олени Зеленської – мережею фундацій «Відкрите суспільство».

«Для нас важливо, щоб діти відпочили не лише фізично, а й морально. А отже, зміцнили ще й ментальне здоров’я. Набралися сил жити й перемагати», – сказала перша леді.

Торік у цьому таборі побували майже 1400 дітей із 218 великих прийомних родин. Ідею підтримали благодійники з Данії та Ізраїлю – Ulla & Mogens Folmer Andersen’s Charity Foundation та Jewish Federations of North America.

Довідка.

HALO Ukraine – українська програма найбільшої неурядової некомерційної організації з гуманітарного розмінування у світі The HALO Trust.