Фундація першої леді України Olena Zelenska Foundation у межах проекту «Адреса дитинства» споруджує перші будинки для великих прийомних родин із прифронтових регіонів. Презентація проекту відбулася за участю дружини Президента України та директорки Фундації Ніни Горбачової. У восьми областях зводять 14 будинків для великих прийомних родин (так званих дитячих будинків сімейного типу, ДБСТ), які через війну втратили житло. Проект реалізується виключно коштом міжнародних донорів.

У презентації також взяли участь керівники профільних міністерств, громадських організацій, партнери, представники військових адміністрацій областей, де розпочалося будівництво, зокрема начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов, начальник Київської ОВА Руслан Кравченко, начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко, начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, начальник Волинської ОВА Юрій Погуляйко. Нині в Україні налічується 1310 великих прийомних родин.

У них виховують від п’яти до десяти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

За час повномасштабної війни без домівок залишилися щонайменше 80 таких сімей.

Вони виїхали в безпечніші регіони України, але так і не мають постійного місця проживання. Однією з перших новий дім отримає родина Алли та Олександра Ярославцевих із Запорізької області. Їхня домівка у рідній Михайлівці вщент зруйнована. Батьки з одинадцятьма дітьми орендують житло в Борисполі на Київщині.

Ділянка під будівництво нового дому розташована в с. Ревне неподалік Борисполя. «Коли рік тому з’явилася моя фундація, щоб допомагати українцям долати гуманітарні, освітні, медичні виклики, які постали через війну, одні з перших, кому ми почали допомагати, – це великі прийомні родини. Кожній четвертій ми надали необхідні речі – від меблів та одягу до ноутбуків.

Понад тисячу дітей із батьками цього року ми вперше відправили на відпочинок до Карпат. Усе це було дуже важливо для них. Але ви здогадуєтеся, який їхній запит був основним: дім. Ми не можемо наразі повернути їм їхній дім. Але можемо дати дитинству, яке опинилося у вигнанні, нову адресу, яка стане улюбленим домом. Так народився проект фундації «Адреса дитинства», – розповіла перша леді. «Адреса дитинства» – проект будівництва житла для великих прийомних родин. Нові оселі для так званих ДБСТ будуть інклюзивними, енергоефективними. Їх умеблюють та обладнають побутовою технікою.

Загальна площа кожного будинку – 285,5 кв. м. У дворі буде облаштовано підземне модульне бетонне укриття (ЗСЦЗ) із металевими вибухостійкими дверима.

Дружина Президента розповіла історії декількох таких сімей.

Зокрема, родина Тетяни та Сергія Юричків із Запорізької області з вісьмома дітьми жила в будинку в місті Оріхові. Зараз їхній дім перетворився на руїни. Жанна та Олександр Сомови з Берислава Херсонської області своїх дітей не мають, а тому все життя займаються вихованням прийомних. Зараз у них восьмеро дітей. Коли російські окупанти захопили місто Берислав, родина два місяці жила в підвалі місцевого заводу. Через переохолодження діти почали хворіти. Тому родина, ризикуючи життям, евакуювалася. Сьогодні сім’я живе в місті Монастирище Черкаської області в орендованому приватному будинку. Їхній дім у Бериславі вщент зруйнували окупанти. Нині десятки великих прийомних родин зірвані з місця, орендують житло або отримали прихисток у громадах, але все це – варіанти тимчасові й не пристосовані.

«Історії всіх родин вражають. Сміливістю, волею до життя та перемоги. І під час війни вони продовжують брати дітей на виховання. Батьки-вихователі надихають нас працювати далі. Я вдячна партнерам і меценатам за небайдужість до наших дітей. Нам надзвичайно важливо повернути їм дім», – сказала Ніна Горбачова. У межах проекту фундація Олени Зеленської відібрала 14 ДБСТ, які особливо потребують житла. Проект «Адреса дитинства» реалізується виключно коштом міжнародних донорів. На будівництво перших 14 домівок фундації вдалося залучити 5,5 млн доларів США. Проект підтримали уряди Об’єднаних Арабських Еміратів та Естонії (Естонський центр міжнародного розвитку, ESTDEV), а також австралійський фонд Minderoо Foundation. Партнерами будівництва також виступили CLT-Rezult, компанія ROCKWOOL Ukraine та благодійна організація Global Empowerment Mission (GEM).

Дружина Президента нагадала, що розвиток сімейних форм виховання й відмова від інтернатів є однією з умов вступу України до ЄС. «Але це не лише формальна, а ще й моральна умова. Умова того, що ми матимемо нормальне суспільство, де всі люди отримують родинне тепло й любов. Тож це потрібно не лише дітям – це потрібно всім нам. Щоб навколо нас були щасливі, впевнені, потрібні комусь і самим собі люди. І, звісно, в кожної родини мусить бути місце сили, яке вона назве домом.

Адреса дитинства, любові й початку прекрасного життя», – підсумувала перша леді. Довідка. У 2023 році фундація Олени Зеленської розпочала проект «Адреса дитинства», який передбачає будівництво житла для великих прийомних родин (так званих ДБСТ). Наразі розпочато спорудження будинків у Харківській, Київській, Черкаській, Волинській, Івано-Франківській, Львівській, Житомирській та Закарпатській областях. Побудоване в межах проекту соціальне житло передається на баланс громад. Мешкати в ньому сім’ї зможуть протягом усього часу існування своєї великої прийомної родини (ДБСТ). Усі будинки враховують побажання родин, зокрема дітей. Дерев'яний дім буде одноповерховим, безбар’єрним, енергоефективним, матиме утеплений фасад.

Житло буде забезпечене тепловим насосом та автономним джерелом живлення. Поряд із будинком встановлять модульне бетонне укриття, яке відповідає державним стандартам.

В оселі буде п’ять дитячих спалень, батьківська кімната, кімнати для ігор та навчання, а також необхідна побутова техніка й меблі.

Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України Щороку 20 вересня по всьому світу відзначають Міжнародний день студентського спорту. У 2023 році до святкування долучилися майже 300 закладів вищої освіти в усіх регіонах України.

На стадіонах, майданчиках та у спортивних залах відбулися змагання і показові виступи студентів, презентації різноманітних видів спорту й рухових активностей, нагородження переможців і призерів змагань різного рівня.

Загалом участь в активностях і спортивно-масових заходах узяли приблизно 40 тисяч людей.

Під час урочистої частини відбулося нагородження найкращих за результатами Універсіади України 2022/23 та дано символічний старт Універсіаді наступного сезону.

Крім цього, кілька тисяч студентів, учнів та викладачів узяли участь у масовій руханці і в легкоатлетичному забігу «Студентська миля».

Разом з юними спортсменами її долали і почесні гості: міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт, заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко, народні депутати України Іван Крулько та Ігор Молоток, голова комітету з фізичного виховання та спорту МОН України Вадим Стеценко, президент Спортивної студентської спілки України Євгеній Імас, президент Української федерації учнівського спорту Роман Греба.

 

На різних локаціях кожен охочий міг спробувати зіграти у бадмінтон, футбол, хокей, узяти участь у забігу з елементами біатлону, подолати смугу перешкод «Cool Race», відшукати всі КП на трасі спортивного орієнтування, зануритися у світ кіберспорту та VR, подивитися показові виступи з Workout, змагання з богатирського багатоборства, боксу, веслування, вільної боротьби, дзюдо, легкої атлетики, синхронного плавання, фехтування, спортивної гімнастики та багатьох інших.

Зі святом!

Перша леді України Олена Зеленська зустрілася з генеральним директором Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедросом Адханомом Гебреєсусом. Зустріч відбулася на полях 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, куди перша леді разом із Президентом України прибула для участі в заходах високого рівня. Олена Зеленська висловила подяку Всесвітній організації охорони здоров’я за допомогу Україні у збереженні здоров’я та життів людей під час російського вторгнення. «Війна відсіяла неважливе.

Війна проявила й показала справжні цінності та пріоритети. Пріоритетом і головною цінністю для України є людина та її життя. І це вже аксіома для свідомих людей.

Настав час зробити аксіомою й те, що важлива і якість життя. А ментальне здоров’я – основа цієї якості. Війна проти України стала викликом, який актуалізував потребу у трансформації психосоціальної допомоги та спеціалізованої психіатричної допомоги, у необхідності перейти від сумнівної кількості до відчутної якості послуг для людей», – сказала дружина Президента.

Перша леді розповіла про перебіг реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яку вона ініціювала для охоплення психологічною допомогою та основами самодопомоги всього населення країни.

«У нас працює Міжвідомча координаційна рада з психічного здоров’я і психосоціальної підтримки – майданчик для напрацювання урядових управлінських рішень.

Другим важливим напрямом стало вироблення координації та консенсусу. За підтримки ВООЗ створено консультативно-дорадчий орган – Координаційний центр з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів.

Працює модель регіональної координації Всеукраїнської програми ментального здоров’я, уже відчувається взаємодія міністерств, обласних військових адміністрацій. Бюро ВООЗ в Україні координує неурядовий сектор і міжнародних партнерів у формуванні послуг із психосоціальної допомоги», – наголосила вона. Олена Зеленська акцентувала, що ментальне здоров’я входить до топ-5 викликів сьогодення у світі. Це підтвердило масштабне соціологічне дослідження на тему ментального здоров’я та ставлення до нього, проведене для Саміту перших леді та джентльменів у липні – серпні 2023 року за підтримки ВООЗ в 11 країнах світу.

У зв’язку з цим дружина Президента запропонувала очільнику Всесвітньої організації охорони здоров’я схвалити на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я (ВАОЗ) у травні 2024 року резолюцію щодо впливу війни на ментальне здоров'я, якою буде оновлено Всеосяжний план дій із психічного здоров'я на 2013–2030 рр., а також провести під час Всесвітньої асамблеї окремий програмний захід ВООЗ міністерського рівня за лідерства України щодо впливу війни на ментальне здоров'я.

Олена Зеленська й Тедрос Адханом Гебреєсус обговорили нову ініціативу України – міжнародне медичне партнерство, започатковане під патронатом третього Саміту перших леді та джентльменів у межах сателітного саміту міністрів охорони здоров’я різних країн.

Меморандуми про партнерство між українськими та закордонними медзакладами на ньому підписали 14 очільників МОЗ.

«Міжнародне медичне партнерство передбачає підписання меморандуму про співпрацю між конкретними медичними закладами – українським та іноземним. Тобто український медзаклад отримає «побратима» за кордоном, із яким обмінюватиметься досвідом, перейматиме найкращі практики, організовуватиме стажування медиків тощо.

Партнерами українських лікарень на цей час стали 25 зарубіжних. Це надважливо, бо через повномасштабну війну наша медична система потерпає щодня. Росія вже пошкодила 1427 об'єктів охорони здоров’я, ще 189 зруйнувала вщент. І наші медзаклади як ніколи потребують надійного плеча підтримки, щоб продовжувати розвиватися й надавати якісну медичну допомогу українцям», – розповіла Олена Зеленська.

Вона запросила ВООЗ до участі та ініціатив у межах медичного партнерства, наголосивши, що це відкриває перспективи не лише для України, а й для країн-партнерів. Адже українські фахівці мають унікальний досвід порятунку життів у воєнних умовах.

«Досвід України має служити усьому цивілізованому світу та бути відображеним у глобальних політиках як щодо питань надання медичної допомоги в умовах надзвичайних ситуацій, так і щодо посилення міжнародної співпраці, транскордонного обміну інформацією, керування спільними запасами тощо», – наголосила перша леді України.

Екскурсію обласним краєзнавчим музеєм в межах навчальної дисципліни «Історія та культура ранньомодерної України» для молоді ініціював доцент Віктор Кічера

Минулий тиждень студенти-історики факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського університету разом із доцентом Віктором Кічерою завершили екскурсією – відвідали історичну експозицію Закарпатського обласного краєзнавчого музею в Ужгородському замку.

Студенти ФІМВ зблизька знайомилися з ранньомодерною історією нашого краю Захід організували в межах навчального курсу «Історія та культура ранньомодерної України».

Позаавдиторна форма заняття дала змогу відвідати сам замок, котрий має цікаву історію впродовж ранньомодерної доби краю, оглянути наявні там експонати. Із власниками твердині – Другетами – пов’язаують створення в краї єзуїтського колегіуму, де викладали предмети за зразками найкращої програми ранньомодерної європейської освіти, що давало змогу здобути добрі знання і підготовку безпосередньо на Закарпатті.

Тож студенти радо поринули в атмосферу давніх часів – після екскурсії зізнавалися: було дуже пізнавально й цікаво.

Окрім огляду експонатів, заглибилися в історію самого замку, з’ясували роль його власників в історії краю ранньонової доби. Зокрема, трохи зупинилися на історії Ужгородської унії 1646 р., котра відбулася в замковій церкві св. Юрія.

Цю пам’ятку, до речі, досліджували археологи УжНУ Володимир Мойжес та Ігор Прохненко разом зі студентами-істориками.

Сам замок після втрати ролі оборонної споруди був переданий Мукачівській греко-католицькій єпархії, де розмістили Ужгородську богословську семінарію, котра століттями залишалася єдиним вищим навчальним закладом краю. Вдалося роздивитися чимало давніх експонатів, ікон, фресок, картин, що зафіксували постаті людей тих часів тощо. Дуже атмосферною виявилася каплиця семінарії, створена в найбільшому лицарському залі замку.

Аж не вірилося, що на цьому місці в далекі століття тому навчалися, молилися, тут відбувалися особливі події…

Багатьох вразила фраза, викарбувана на шаблі польського короля Стефана Баторія, котрий, вважається, сприяв збільшенню реєстру козацтва ранньомодерної доби в Україні. Напис у перекладі з латини означає: «Удачу дарує нам Бог, а перемогу здобуваємо самі».

Цей вислів актуальний і сьогодні, коли український народ з Божою допомогою, але силами й залізною волею справжніх героїв-воїнів, як колись козаки, успішно борються з підступним ворогом.

Студенти ФІМВ зблизька знайомилися з ранньомодерною історією нашого краюДля студентів-істориків екскурсія стала справді пізнавальною, корисною для засвоєння курсу, розуміння й осягнення історичної доби через її матеріальні артефакти.

Без цього неможливо повноцінно зрозуміти епоху.

Вдячні керівництву музею за сприяння заходу, що серед іншого є й продовженням плідної співпраці між УжНУ та краєзнавчим музеєм.

Віталія Мошкола, студентка ІІІ курсу ФІМВ

На засіданні клубу «Активної Громади» студенти змістовно поспілкувалися з народним депутатом України Михайлом Лабою Історики-міжнародники з перших уст дізнавалися про роботу Верховної Ради України 18 вересня на факультеті історії та міжнародних відносин у співпраці з ВІ «Активна громада» відбулося засідання клубу «Активної Громади»:

«Як Верховна Рада України впливає на відновлення країни?», націлене поглибити знання активних студентів щодо діяльності та повноважень ВРУ у воєнний період та сприяти обговоренню між громадянами впливів парламенту на відновлення країни, аналізу позитивних сторін і викликів, можливих форматів взаємодії між депутатами та громадянами у воєнний час.

Учасники заходу мали нагоду не просто теоретично обговорити питання, а й зустрітися з народним депутатом України Михайлом Лабою.

Історики-міжнародники з перших уст дізнавалися про роботу Верховної Ради УкраїниМодерувала зустріч доцентка кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій Ганна Мелеганич. Співорганізатором заходу також виступив заступник декана ФІМВ та завідувач кафедри модерної історії України та зарубіжних країн Ігор Шніцер. Студенти були дуже піднесені й ставили і теоретичні, й практичні питаньня, зокрема щодо допризовної підготовки юнаків та дівчат, щодо вільних місць в гуртожитках, де тепер живуть ВПО тощо.

Присутні отримали багато корисної інформації.

Зокрема, студентка ІІІ курсу спеціальності «Міжнародних відносин» Валерія Попович зазначила: «Ми відвідали надзвичайно цікавий інформативний тренінг, на якому був присутній народний депутат Михайло Лаба. Мали змогу з перших уст почути про структуру та діяльність Верховної Ради України, роботу у ній депутатів. З власного досвіду пан Лаба розповів нам про звернення, їх різновиди, поділився секретами їх прийому й опрацювання, що було геть не зайве для розвитку наших навичок. Ганна Ігорівна, як завжди, супроводжувала все цікавими інтерактивними презентаціями та іграми.

Хто знає, можливо, надалі хтось із нас буде отак сидіти і розповідати студентам про свою роботу у ВРУ.

Такі заходи сприяють відкритому та якісному діалогу між громадянами й народними депутатами України для впровадження змін до законодавства для відновлення й розвитку добробуту в країні».

Історики-міжнародники з перших уст дізнавалися про роботу Верховної Ради УкраїниЯк відзначила за підсумками заходу четвертокурсниця спеціальності «Середня освіта. Історія» Марина Геревич, дуже цінно, що присутні на зустрічі мали змогу поставити запитання народному депутату й отримали дуже чіткі змістовні відповіді.

На думку студентки, захід розширив розуміння молоді механізму роботи Верховної Ради України та важливість їх активної участі у відновленні та розвитку нашої держави.

За інформацією факультету історії та МВ

В Ужгороді пройшов Ярмарок вакансій, в якому взяли участь близько 50 підприємств краю.

Вони запропонували закарпатцям і вимушеним переселенцям майже 900 вакансій. Кожен роботодавець мав окрему палатку для презентації свого підприємства та актуальних пропозицій щодо працевлаштування.

Окрім ознайомлення з вакансіями, відвідувачі ярмарку також мали можливість отримати консультацію з питань зайнятості, одержання ваучера на навчання чи мікрогрантів на започаткування та розвиток бізнесу, а також юридичну й іншу підтримку.

Активну участь у Ярмарку взяв і Ужгородський національний університет.

Працівники Центру гуманітарно-виховної роботи, профорієнтації та працевлаштування знайомили відвідувачів з можливостями здобуття вищої освіти на факультетах університету, спеціальностями та освітніми програмами. Студенти, в свою чергу, активно знайомилися з представленими підприємствами краю, підшуковували своє перше робоче місце.

Важливою частиною Ярмарку вакансій був тренінг «Шлях від ефективного резюме до запрошення на співбесіду», організований Центром гуманітарно-виховної роботи, профорієнтації та працевлаштування, який на високому рівні провела директорка Центру кар’єри кандидат економічних наук, доцент Тетяна Бутурлакіна.

Тренінг відбувся у залі Вченої ради одночасно у двох форматах – очно та дистанційно, а зареєструвалося для участі в ньому понад 600 учасників.

Перед його початком проректор з науково-педагогічної роботи Ігор Король та директор Департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОВА Тарас Триндяк під час неформального спілкування розповіли студентам про важливість правильного вибору першого робочого місця та сьогоднішні особливості ринку праці в регіоні.

За інформацією Центру гуманітарно-виховної роботи, профорієнтації та працевлаштування

До вояжу служителів Кліо та Кассандри під орудою невтомного Ігоря Прохненка цього разу пристали й послідовники Гіппократа та шанувальники Кейнса Коли дружний колектив факультету історії та міжнародних відносин повернувся до навчання в університетських аудиторіях та радісного спілкування наживо, погода, на щастя, не поспішала змінити серпневі тепло із сонцем на осінні холод, дощ і хмари.

Студенти-історики з навчально-пізнавальною екскурсією відвідали Невицький замокСтуденти-історики з навчально-пізнавальною екскурсією відвідали Невицький замокОкрилені розповідями старшокурсників, фрешмени історичного цеху вирішили негайно скористатися цим подарунком погоди й розпочати цикл навчально-пізнавальних екскурсій по археолого-архітектурних пам’ятках України. Ланцюжок закономірно будували від найпростішого щодо транспорту варіанту до більш складних і амбітних, але вже протоптаних колегами маршрутів.

За «жертву» своїх вікендовоих жадань студентсько-викладацький актив подорожан обрав сиво-кам’яну Невицьку твердиню.

Студенти-історики з навчально-пізнавальною екскурсією відвідали Невицький замокБлизько пів сотні охочих зібралося на вокзалі міста над Ужем, які за лічені миті заполонили колоритний вагон приміської електрички, розбавивши традиційний загін дачників.

Приємно, що до вояжу служителів Кліо та Кассандри пристали й послідовники Гіппократа та шанувальники Кейнса.

У сусідньому вагоні побачили коледжан-туристів, які теж вирішили не вбивати на дивані дорогоцінний час і рухалися своїм маршрутом до Кам’янецького лісництва. Промені небесного світила пронизували ранковим теплом простір зупинки Невицький підзамок, а цілеспрямований колектив однодумців рушив у напрямку нових знань про закарпатську минувшину.

Весело подолали лагідно-хиткий підвісний міст, зиґзаґ гірської серпантинної дороги – і вийшли до укріплень відомої фортеці.

Тут до екскурсії приєдналася й родина викладача факультету математики та цифрових технологій Олександра Рейтія, знаного своєю любов’ю до закарпатського краєзнавства.

Усі гуртом: студенти, викладачі, діти – уважно слухали історію пам’ятки, дізнавалися цікаві факти радості і смутку колишніх власників замку, роздивлялися, торкалися археологічних артефактів часів середньовіччя та раннього модерну. Зручними туристолюбними переходами й фотозонами рухалися від точки до точки, примножуючи свій професіоналізм і завантажуючи сховища пам’яті своїх телефонів.

Колективні світлини мінялися на індивідуальні, портретні – на пейзажні, навіть на натюрморти.

Задоволена юрба зазирала чи не в усі видимі й таємні закутки туристичної локації, ще не відаючи, що викладацький склад підготував їй невеличкий сюрприз.

Малопомітною, не відомою пересічному шанувальнику історичної архітектури стежкою, що звивалася по прихованих від очей перехожих стінах хребта, з веселим гомоном й усміхненими обличчями вийшли до ландшафтного дива у підніжжі замкової гори – великого туфового стовпа, який став черговою фотозоною.

Біля геологічної диковинки організували невеличкий імпровізований відпочинок, під співи патріотичних пісень підкріпилися солодкою водичкою й смаколиками-бутербродами, залишивши трохи місця для «цвяха програми» – гастрономічного ексклюзиву під назвою «равлик фест» з нетрадиційним для цього виду кулінарії використанням шампурів.

Значно перевиконавши програму ознайомчої науково-пізнавальної екскурсії, повернулися з лісу до міста – столиці закарпатського студентства – з надією на неперервність такого виїздово-лекційного відпочинку.

За інформацією доцента Ігоря Прохненка