Автор фото -Офіс першої леді Олени Зеленської

Простір має тематичні секції: спортивно-ігрова зона від Руху здорової молоді JuniorS, футбольний корнер від ФК «Локомотив», повноцінний музей науки з цікавими залізничними експонатами від Малої академії наук. Тут можна не лише гратися та навчатися, а й отримати консультації психологів та лікарів.

    Під час відкриття простору відбулася дискусія про те, як відновлювати та розвивати дитячо-юнацьку інфраструктуру, за участю першої леді України Олени Зеленської, віцепрем'єр-міністра з відновлення Олександра Кубракова, міністра освіти і науки України Оксена Лісового, Голова представництва ЮНІСЕФ в України Мурат Шахін, голови правління «Укрзалізниці» Євгена Лященка.

    «Особливо важливо, що цей простір – безбар’єрний, бо саме в такому дусі має відбудовуватися країна. Ми як суспільство й раніше мали різні потреби та різні перепони. Але після пережитого на війні і в дітей, і в дорослих потреб стане більше. І найперша з них – потреба у комфортному, безстресовому житті. Не лише вокзали – весь простір країни прагнемо зробити зручним і людиноцентричним, щоб у наших дітей, які пережили стільки важких моментів, з’явилися нарешті моменти втіхи та радості»— зазначила перша леді Олена Зеленська.

    Віцепрем'єр-міністр з відновлення України Олександр Кубраков звернув увагу присутніх, що дитиноцентричність — це один із головних принципів відбудови України.

     Міністр освіти і науки Оксен Лісовий акцентував на важливості змінити ціннісний підхід до навчання. «Перед нами стоїть виклик не лише відбудувати стіни, а й трансформувати зміст освіти та освітнього середовища. Адже сучасні безбар’єрні простори надають дітям розширені можливості якісного пізнання себе та світу. У таких просторах формуються дуже необхідні для сучасного світу м’які навички та цінності: свобода, впевненість, відкритість. Ми говоримо про комплексну трансформацію системи освіти, яка неможлива без переосмислення цінностей і культури», – наголосив Оксен Лісовий.

     Голова представництва ЮНІСЕФ в України Мурат Шахін представив присутнім дитячий простір «Спільно» та зазначив, що такі місця дають дітям можливість реалізовувати їхній потенціал та почуватися в безпеці попри війну. Адже діти, які сьогодні мають можливість навчатися та розвиватися, завтра стануть лідерами на шляху відновлення України.

     Голова правління «Укрзалізниці» Євген Лященко говорив, що залізниця має бути дружньою до дітей та сімей: «Після евакуації понад 1 млн дітей до безпечних місць та в очікуванні їхнього найскорішого повернення ми поставили амбітну мету – стати найбільш дружньою до дітей залізницею в Європі. Потреби маленьких пасажирів чи матерів з немовлятами враховуємо – фактично все необхідне для наших пасажирів з точки зору безпеки та комфорту. Саме тому ми створили команду, покликанням якої є розробити і запровадити універсальні рішення для створення безбар’єрних та дружніх до родин вокзалів».

     Пункт «Спільно» пристосований для зручного перебування батьків із дітьми, має зони для підзарядки смартфонів та продумані місця очікування для батьків. Простір функціонуватиме з 06:00 до 23:00, тут працюватимуть професійні аніматори та психологи ЮНІСЕФ, анонси всіх цікавих подій у Iron Land можна буде знайти на відповідній сторінці в інстаграмі.

Про це повідомила дружина Президента Олена Зеленська у Телеграмі, передає Укрінформ.

«Іскорки суперсили - вони точно є у кожній українській дитині, що зростає нині в умовах війни. Точно є у кожній мамі і татові, що продовжують дбати, розважати, зберігати дитинство попри усе.

     «Іскорки суперсили» — це проєкт для батьків дошкільнят, який запустили ЮНІСЕФ України та Міністерство освіти і науки України, аби допомогти їм надолужити освітній процес, який, на жаль, в багатьох дитсадочках призупинився через війну», - зазначила перша леді. 

     За її словами, це інтерактивний ляльковий театр, у якому є персонажі-іскорки — Пум, Жуж, Міо і Бринь. Кожен з них має свій яскравий характер і суперсили — знання та навички, які стають у нагоді у різних ситуаціях, з якими стикається малюк. Персонажів та сценарії можна завантажити безкоштовно на платформі і грати будь-де.

«Треба лише завантажити, роздрукувати, вирізати разом із малюками», - додала дружина Президента.

     Зеленська поінформувала, що на платформі вже є 10 готових сценаріїв, які відтворили відомі українці: «Тут і про кордони з однолітками на дитячому майданчику, і про корисну їжу, і мандрівки нашою красивою країною».

Уряд Соціалістичної Республіки В’єтнам пропонує українцям 40 стипендій на наступний навчальний рік.

Зокрема, українські студенти можуть отримати 25 стипендій для здобуття вищої освіти за освітніми рівнями «бакалавр» або «магістр» у закладах вищої освіти за філологічними, природничими і технічними спеціальностями. Також науковці можуть отримати 10 стипендій для навчання в аспірантурі закладів вищої освіти та 5 стипендій для наукового стажування.

Перелік необхідних документів та аплікаційна форма встановленого зразка додається. Міністерство освіти прийматиме заявки (заповнена анкета та необхідні документи) в електронному та паперовому форматах до 15 червня 2023 року.

 Автор фото -Міністерство цифрової трансформації

     3 червня 2023 року, українська кофаундингова IT-компанія «Genesis» провела першу конференцію Innovating Education для представників закладів освіти — «Взаємодія держави та ІТ-бізнесу».

     Подія відбулася за підтримки Міністерства цифрової трансформації та Міністерства освіти і науки у співпраці з Product IT Foundation for Education та обʼєднала понад 1500 освітян, які активно впроваджують цифрові технології в освіту. Під час панельної дискусії учасники обговорили напрями співпраці держави, закладів освіти та продуктового ІТ-бізнесу задля побудови сталого партнерства в освіті та економічного зростання України.

     «Поки в Україні триває війна, світ не стоїть на місці й активно розвивається. Цінність людського капіталу росте в рази. Саме тому розробити новий шлях для освіти — наш важливий виклик і завдання. Зараз разом із командою Міносвіти ми формуємо цю стратегію. Основний акцент — на впровадженні технологій та інновацій в освіті, цифровізації та дебюрократизації. Це дозволить упровадити сміливіші та швидші зміни, щоб наші діти здобули знання, які відповідають викликам сучасності. А кожен талановитий українець зміг реалізуватися вдома, в Україні», — прокоментував Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України. «Genesis — це українська компанія, 90% наших співробітників та керівників від початку повномасштабного вторгнення залишаються в Україні.

     Наше майбутнє, як і майбутнє більшості українських компаній, залежить від якості освіти та рівня випускників наших університетів. Аби конкурувати з найбільшими світовими лідерами, потрібно мати освіту, рівень якої не поступається світовому. Я вдячний державі, яка інвестує багато часу та зусиль у її розвиток, але переконаний, що компанії також мають вкладатися у цей напрям», — наголосив під час конференції Володимир Многолєтній, співзасновник і СЕО Genesis.

     Під час дискусії учасники конференції також обговорили використання інноваційних технологій в освіті для розвитку студентів та модернізації освітнього процесу. «Будуючи нову стратегію освіти, ми скрупульозно вивчаємо кожну деталь. Якщо змінюємо мінімально елемент, маємо ефект впливу на мільйони. Вкладаємося в освіту — маємо економічний ефект на всю країну. Наша мета — конкурентоспроможна освіта, яка дасть максимум для кожного українця. У бізнесу та освіти є багато простору для співпраці заради цієї мети», — зазначив Євген Кудрявець, заступник міністра освіти і науки України з питань європейської інтеграції.

     «Розвиток ІТ-освіти за своєю суттю означає інновації. А інновації залежать насамперед від сміливості викладачів – особистостей, які готові екпериментувати, «плисти проти течії». Ініціативні, сміливі, інноваційні викладачі – основа нової системи вищої освіти», – підсумував Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки України.

     У події також узяли участь представники студії онлайн-освіти EdEra та провідних українських ЗВО, зокрема Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Національного університету «Києво-Могилянська академія», Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Київської школи економіки (KSE). Конференція Innovating Education відбуватиметься щороку та стане майданчиком для обміну досвідом між бізнесом, закладами освіти та державою з метою розвитку інноваційної країни, у якій технології та ІТ-освіта відіграють ключову роль.

 

Захід відбувся 22-26 травня 2023 року в місті Ужгород 22-26 травня 2023 року

В м. Ужгород відбулася IX Українська наукова конференція з фізики напівпровідників.

     Голова конференції - академік НАН України Олександр Беляєв,

заступник голови конференції академік НАН України Юліан Височанський.

Конференція проводилася з ініціативи Національної академії наук України, Міністерства освіти і науки України, Наукової ради з проблеми «Фізика напівпровідників і діелектриків» при ВФА НАН України, Українського фізичного товариства, Інституту електронної фізики НАН України, Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, Ужгородського національного університету.

     У конференції взяли участь понад 125 представників академічних установ, закладів вищої освіти та науково-промислових організацій з різних регіонів України, наукових установ та університетів з 27 країн світу: Азербайджану (3), Великої Британії (2), Канади (2), Китаю (6), Латвії (3), Литви (3), Німеччини (11), ОАЕ (1), Польщі (12), Португалії (6), Румунії (4), Словаччини (8), США (3), Туреччини (1), Угорщини (17), Франції (11), Чехії (2), Швеції (1), Ізраїлю (2), Індії (1), Ірландії (3), Іспанії (4), Італії (17) та ін.

     Загальна кількість поданих матеріалів становила 187, з них було відібрано 22 доповіді зі статусом пленарних та запрошених.

     Доповіді представлено за науковими напрямами, які охоплюють актуальні дослідження в галузі фізики напівпровідників, а саме: нові фізичні явища в об’ємних напівпровідниках, фізичні явища в низько- та квантоворозмірних структурах, фізика напівпровідникових приладів, матеріалознавчі та технологічні аспекти перспективних напівпровідникових матеріалів.

Учасники конференції відзначили, що для ефективного розвитку наукових досліджень у галузі напівпровідників необхідне значне збільшення фінансування фундаментальних та прикладних робіт за цим напрямом, забезпечення виконавців робіт сучасним технологічним (в першу чергу ростовим) та аналітичним обладнанням, а також компонентною елементною базою.

     Необхідна більша консолідація зусиль фахівців у проведенні наукових досліджень за цим напрямом та інтенсифікація проведення робіт в інтересах Укроборонпрому. Важливо, налагоджувати та розвивати зв’язки з підприємствами України, які здатні втілювати наукові досягнення в продукцію.

     У рамках конференції проведено виїзну сесію Наукової ради з проблеми «Фізика напівпровідників і діелектриків» при ВФА НАН України. На сесії було розглянуто поточний стан справ та плани роботи на найближчий час.

     За інформацією Відділення фізики і астрономії НАН України

Автор фото -Офіс першої леді Олени Зеленської

 

Одним з етапів її впровадження є створення кулінарних хабів та підготовка «агентів змін».

     Кулінарні хаби — це навчально-практичні центри на базі закладів професійно-технічної освіти, що здійснюють підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кухарів, забезпечують співпрацю з питань перепідготовки «агентів змін» — працівників шкільних харчоблоків.

     30 травня 2023 року на базі такого кулінарного хабу в Бориспільському професійному ліцеї відбувся практичний курс «Сучасні тенденції в організації шкільного харчування». З грудня до травня в Борисполі навчалися 500 осіб, зокрема працівники харчоблоків 58 опорних закладів освіти: кухарі, медичні сестри з дієтичного харчування, відповідальні за організацію харчування у школах.

     Олена Зеленська разом із заступником міністра освіти і науки України з питань середньої освіти Андрієм Сташківим та генеральною директоркою директорату професійної освіти Іриною Шумік поспілкувалися з організаторами і учасниками навчання. Як і попередні, цей курс організовано в межах ініційованої першою леді Оленою Зеленською реформи шкільного харчування. Він має на меті підвищити кваліфікацію майстрів виробничого навчання у сфері організації роботи та кваліфікацію кадрів для шкільних їдалень.

     «Попри війну наші діти здобувають знання, тож повинні мати для цього всі умови. Якісне харчування – чи не головна з них, бо, як уже неодноразово казала, безпосередньо впливає на те, як засвоюються знання. Наші діти переживають такі страшні воєнні випробування, що дати їм усе найкраще – наш обов’язок», – наголосила Олена Зеленська.

     Торік були започатковані перші кулінарні хаби на Київщині та в місті Львові. А вже зовсім скоро у трьох областях (Тернопільській, Одеській, Полтавській) будуть створені такі осередки, у яких планують підготувати 60 «агентів змін» із новими сучасними навичками. Ці хаби використовуватимуть як місце навчання для наявних кухарів. У червні заплановано провести практичні семінари для працівників харчоблоків 25 шкіл (100 осіб), до 1 вересня – організувати навчання для працівників усіх опорних і базових шкіл (210 закладів освіти, 816 осіб).

     У листопаді 2022 року за підтримки Національної асоціації громадського харчування була вибудувана модель організації навчання та підвищення кваліфікації кухарів закладів освіти.

     Спільно з Національним управлінням у справах освіти та молоді Естонської Республіки (HarNo) проведений семінар-навчання та підготовлені 32 тренери з-поміж майстрів виробничого навчання закладів професійно-технічної освіти області для підготовки працівників їдалень освітніх установ.

     Мета акції, серед ініціаторів якої й УжНУ, – забезпечити кошти на реабілітаційну бігову доріжку для Свалявського обласного будинку дитини 

     На благодійному забігу в Ужгороді зібрали 17 тисяч гривень на допомогу дітям 

     До Дня захисту дітей Ужгородський університет спільно з Uzhhorod Running Club та управлінням у справах культури, молоді і спорту Ужгородської міської ради організували благодійний забіг. Позмагатися вирішили 84 учасники.       Співорганізаторка акції, директорка Центру інновацій та розвитку УжНУ Альона Алмашій каже: «Наша мета – зібрати кошти на реабілітаційну бігову доріжку для Свалявського обласного будинку дитини. Нам залишилося ще трохи, тож сподіваємося встигнути закупити й подарувати її до 1 червня».

     Забіг відбувався на три дистанції. Для дітей відстань становила 500 м – до ресторану «Липа» й назад. Дорослі обирали між 2 км – набережною Незалежності, через транспортний міст та іншим боком – Київською набережною; і 6 км – через Боздоський парк. Перед початком кваліфікований тренер Юрій Теличко провів для учасників розминку.

    «Це найголовніша частина забігу, адже від розминки залежить, як швидко й наскільки безпечно для себе ви будете бігти. Важливо починати повільно, щоб не зазнати травми», – рекомендує Юрій. У дистанції на 500 м взяло участь 10 маленьких спортсменів. Батькам дозволили бігти поряд з дітьми, щоб стежити за безпекою. Після фінішу на малечу чекала екскурсія реанімобілем від Товариства Червоного Хреста. 

   Дистанцію в 2 км першими подолали Гліб Гайович та Сергій Мондич. Хлопці розповідають, що займаються легкоатлетикою. До акції вирішили долучитися через спортивний інтерес – було цікаво позмагатися з іншими учасниками, ще й дітям таким чином допомогти.

     «Я вже брав участь в такому забігу у 2020 році, але тоді прибув до фінішу дванадцятим. Тепер усі сильні суперники обрали біг на 6 км, а мені захотілося бути одним з перших тут», – усміхається Гліб. Хлопці зізнаються, що результатом незадоволені. Пробігли дистанцію за 7 хв. 47 с., а хотілося б хоч на хвилину швидше.

     «На стадіоні показуємо кращий результат, а по цій трасі бігти було важко, адже заважали різкі повороти, сходи та люди», – зауважує Сергій. Третє місце на цій дистанції серед чоловіків посів Олександр Алмашій. Серед жінок найшвидше 2 км пробігли Людмила Данько-Товтин, Аліна Котлар та Сільвія Орел .

     Призові місця на найдовшій дистанції серед чоловіків вибороли Сергій Расчупкін, Андрій Кирилюк та Михайло Гуранін, серед жінок 6 км першою пробігла Оксана Федик, другою стала Анастасія Даріуш, третьою – Крістіна Омелянюк. Загалом сума зібраних за благодійний забіг коштів сягнула 17 тисяч грн.

     Організатори вдячні всім, хто долучився, та закликають і надалі брати участь у таких акціях.

Анастасія Лабик

Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

    30 травня 2023 року, в Міністерстві освіти і науки України відбулася робоча нарада народних депутатів України з міністром освіти і науки Оксеном Лісовим щодо внутрішньо переміщених осіб.

     Модератор наради – Сергій Колебошин, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

     Також до наради долучилися: Олег Арсенюк, народний депутат України; Віталій Войцехівський, народний депутат України; Володимир Гевко, народний депутат України; Іван Калаур, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики; Сергій Козир, народний депутат України; Дмитро Соломчук, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики; Тарас Тарасенко, народний депутат України, голова підкомітету з питань прав людини Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин; Максим Ткаченко, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин; Олександр Федієнко, народний депутат України, заступник голови комітету, голова підкомітету цифрової та смарт-інфраструктури, електронних комунікацій, кібербезпеки та кіберзахисту Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації; Олександр Юрченко, народний депутат України.

     Представниками Міністерства освіти і науки України в нараді були: Михайло Вінницький, заступник міністра; Дмитро Завгородній, заступник міністра; Андрій Сташків, заступник міністра; Ірина Шумік, генеральний директор директорату професійної освіти; Оксана Ткаченко, в.о. директора департаменту фінансування державних і загальнодержавних видатків; Олег Єресько, генеральний директор директорату дошкільної шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти; Олег Шаров, генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти. Головними питаннями обговорення між представниками міністерства та народними депутатами були проблеми внутрішньо переміщених осіб, а саме: кількість гуртожитків вищих навчальних закладів та перспектива розміщення в них ВПО; можливість працевлаштування, перепідготовка чи перенавчання ВПО; наявність місць у школах та зарахування ВПО; працевлаштування внутрішньо переміщених вчителів; освітня субвенція для деокупованих територій.

     За підсумками наради сторони домовилися про проведення міністерством аналізу нерухомого майна вищих навчальних закладів (гуртожитки, корпуси тощо) та підготовки відповідного переліку об’єктів нерухомості для подальшого опрацювання алгоритму передання приміщень (майна) у користування внутрішньо переміщеним особам.