У продовження багаторічної співпраці затверджено Програму співробітництва в галузях освіти, науки та культури між Кабінетом Міністрів України та урядом Республіки Австрія на 2025–2030 роки.
Підписали Програму Василь Химинець, посол України в Республіці Австрія, та Крістоф Тун-Хоєнштайн, генеральний директор Федерального міністерства з питань Європи та міжнародних справ.
Підписання документа стало частиною дводенного робочого відрядження української делегації, яку очолив Євген Кудрявець, перший заступник міністра освіти і науки України.
До складу делегації, зокрема, увійшли Галина Григоренко, перша заступниця міністра культури і стратегічних комунікацій України, представники Посольства України в Республіці Австрія, Державної архівної служби України, Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти та інші.
«Освіта і наука не можуть існувати у вакуумі — їхній розвиток можливий лише у взаємодії. Затвердження Програми сприятиме цьому через обмін експертизою на всіх рівнях освіти, а також у сферах, як-от: інформаційні технології, STEM, інклюзія, медіаграмотність, подолання дефіциту вчителів і освіта дорослих. Важливо, що Програма також сприятиме розширенню науково-технічного співробітництва, адже вже зараз понад 30 закладів вищої освіти України співпрацюють з австрійськими партнерами», — зазначив Євген Кудрявець.
Ключова мета Програми — зміцнення двосторонньої співпраці та підтримка процесів європейської інтеграції.
У сфері освіти й науки Програма сприятиме: прямому співробітництву між закладами вищої освіти, створенню спільних (подвійних) магістерських і докторських програм; посиленню співпраці в межах програм ЄС (Еразмус+, «Горизонт Європа») та Європейського простору вищої освіти; спільній просвітницькій роботі, спрямованій на збереження памʼяті про Голокост і запобігання антисемітизму; продовженню науково-технічного співробітництва, зокрема між Австрійською академією наук, Національною академією наук України та іншими установами; обміну досвідом і знаннями на всіх рівнях, залучення експертів і співпраця закладами освіти.
Важливо, що програма також сприятиме впровадженню програм з українознавства в закладах вищої освіти Австрії, зокрема в межах Глобальної коаліції українських студій, ініційованої Першою Леді Оленою Зеленською.
Українська сторона надаватиме експертну академічну підтримку розвитку та поширенню українознавства в Австрії. Для сприяння цьому процесу українська делегація в межах відрядження зустрілася з Себастьяном Шютце, ректором одного з найбільших університетів Європи – Віденського університету.
Під час зустрічі обговорили можливість долучення університету до Коаліції, щоб його студенти могли вивчати і досліджувати українознавчі дисципліни. Це стане важливим кроком для підвищення субʼєктності України та поширення правдивих знань про нашу державу.
Окремо представники МОН зустрілися з керівництвом Української суботньої школи у Відні, відвідали бордингову школу “Free people school” та поспілкувалися з освітянами, що тимчасово перебувають в Австрії. У фокусі уваги — збереження національної ідентичності українських учнів, які тимчасово перебувають в Австрії.
Саме на цьому Міністерство освіти і науки України наголошувало й під час спілкування з представниками австрійського уряду.
З цією метою партнери планують ініціювати асистентів з вивчення української мови при Федеральному Міністерстві освіти, мистецтва й культури Австрії.
Також під час відрядження було здійснено серію дипломатичних зустрічей, однією з важливих серед них стала зустріч з Барбарою Вайтґрубер, генеральною директоркою директорату з міжнародних відносин та наукових досліджень, гендерної рівності та управління різноманіттям.
Під час цієї зустрічі українська делегація мала можливість обговорити спільні дії щодо процесу євроінтеграції України, австрійська сторона готова надалі надавати активну підтримку в цьому процесі. акож відбулися зустрічі з представниками міжнародних організацій, зокрема з Ритою Алмейдою, генеральною менеджеркою Глобальної освітньої практики Світового банку, щодо розширення програм, які реалізує Світовий банк для підтримки української освіти, а також з Яною Бариновою, менеджеркою з європейських політик та українських питань у Фонді ERSTE, для обговорення можливості започаткування спільних програм.
Такі дипломатичні зустрічі є важливими для адвокації потреб української освітньої системи.
Вони закладають основу для довготривалої співпраці та реалізації масштабних ініціатив з реальним результатом для українських учнів та вчителів.
Дякуємо уряду Австрії за продовження співпраці та зміцнення партнерства з Україною!
Іван Різак: тримайся, моя Галино Вікторівно! Нічого маніпулятори-психосадисти і КОНТРОЛЕРИ нашого життя не доб'ються. Маріонетки маріонеток в принципі не можуть мати успіху, тим більше з допомогою вбивства сина, звільнення тебе з роботи, шантажу і погроз
Іван Різак: Світ не без добрих людей. На УжНУ (тим більше НА ТАКОМУ) світ клином не зійшовся. Тримайся, моя Галино Вікторівно!
Іван Різак: дякую тобі, моя Галино Вікторівно, за витримку у нашій багатолітній боротьбі за честь сім'ї і не тільки, Рвдію за тебе і твої нові наукові успіхи у галузі органічної хімії завдяки підтримці колег з провідних вузів України. Тримайся!
Іван Різак: тримайся, моя Галино Вікторівно! Я не поряд, я з тобою!
„Никогда не иди назад. Возвращаться нет уже смысла.
Даже если там те же глаза, в которых тонули мысли.
Даже если тянет туда, где ещё всё было так мило,
не иди ты туда никогда, забудь навсегда, что было.
Те же люди в прошлом живут, ч то любить обещали всегда.
Если вспомнил ты это — забудь, не иди ты туда никогда.
Не верь им, они — чужие. Ведь когда-то ушли от тебя.
Они веру в душе убили, в любовь, в людей и в себя.
Живи просто тем, что живешь и хоть жизнь похожа на ад,
смотри только вперед, н икогда не иди назад.“
— Омар Хайям
Галино Вікторівно, тримайтесь! І не переймайтесь думкою ониськів-сливків. Разрм з порядними людьми ви зробили для розвитку УжНУ більше, ніж нині правляче угрупування разом зі своїми онуками за останні тридцять років
Урод над красотой смеется,
Тупой — над гением творца.
Предавший в верности клянется,
Продавший мило улыбнется,
А сплетник гордый, как овца.
И нет начала и конца.
Омар Хайям
Іван Різак: тримайся, моя Галино Вікторівно! В Україні майбутнього обов'язково будуть затребувані твої досвід, розум, талант, унікальні працездатність і цілеспрямованість. Потерпи ще трохи...
Ти заслуговуєш того, щоб тебе цінували і поважали.
Менше звертай уваги на тих, хто пробував тебе протягом багатьох років тебе принижувати і ізолювати у науковій сфері.
Перемога близько.
Іван Різак: тримайся, моя Галино Вікторівно! Нічого КОНТРОЛЕРИ нашого життя не добються. Маріонетки маріонеток в принципі не можуть мати успіху, тим більше з допомогою вбивств, шантажу і погроз. На Закарпатті називають ТАКИХ пустяками
Іван Різак: тримайся, моя Галино Вікторівно! Твої життєві і наково-педагогічні вершини попереду з визнаними авторитетними вченими та дуже порядними людьми. Я це знаю точно.
Іван Різак: Дякую багатьом керівникам провідних вузів України за підтримку моєї сімї у цей непростий час. Така підтримка не забувається...
Світ не без добрих людей. На УжНУ (тим більше НА ТАКОМУ) світ клином не зійшовся.
Тримайся, моя Галино Вікторівно!
І не забувай, що я завжди з тобою. Бог і память про нашого сина допоможуть нам разом пройти ці життєві незгоди, створені дуже непорядними недобрими людьми, які ніколи не дотримували слова
На допомогу прийдуть люди, які щиро поважають Тебе і цінують Твою велику наукову та науково-методичну роботу.
Твої життєві і наково-педагогічні вершини попереду з визнаними авторитетними вченими та дуже порядними людьми.
Я це знаю точно.
Дуже скоро.
Дякую керівникам провідних вузів України, які рекомендували у робочих навчальних програмах використовувати навчальні посібники Галини Вікторівни з органічної, біоорганічної та фармацевтичної хімії під час викладання та вивчення відповідних дисциплін.
Дякую за підтримку талановитої викладачки у цей непростий для неї час!
Окремо дякую тим, хто розмістив її посібники в електронних біблілтеках вузів.
Така підтримка не забувається...
Іван Різак: спецслужбами та їх агентурою в УжНУ за підтримки регіональної алади та окремих політиків проти моєї дружини застосовуються специфічні жахливі людиноненевисницькі методи психологічного терору, відповідь буде, всі причетні відповідатимуть. І за людиноненависницьке працевлаштування дружини теж.
Іван Різак: змін немає, але я продовжую шукати можливості і сподіватись на допомогу для організації системної наукової роботи моєї дружини Галини Вікторівни - найдорожчої для мене людини, авторитетної вченої, блискучого фахівця у галузі органічної хімії та органічного синтезу. Вірю, що її трудоіві права в УжНУ будуть відновлені уже скоро.
1. Різак, Г. В. Біоорганічна хімія: навч.-метод. посіб. - Ужгород: ФОП Сабов А. М., 2024. - 667с.
2. Різак, Г. В. Методологія органічного синтезу : навч. посіб. / - Ужгород: ФОП Сабов А. М., 2024. - 490 с.
Верховна Рада дозволила засновникам закладів дошкільної освіти самостійно встановлювати посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди працівникам дитсадків у розмірі, що перевищує визначений урядом.
Відповідне роз’яснення надане Комітетом з питань освіти, науки та інновацій щодо застосування статті 26 нового закону «Про дошкільну освіту».
У профільному парламентському комітеті підкреслили, що з 1 січня вперше на рівні закону місцева влада отримала право самостійно підвищувати зарплати та інші виплати педагогічним працівникам дитсадків.
Також засновники дитсадків отримали право встановлювати для працівників дошкілля додаткові винагороди та допомоги, крім передбачених законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері освіти.
На Одещині перша леді України разом із командою Фундації Олени Зеленської відкрила укриття, яке повністю відновила та облаштувала Фундація. Воно може вмістити майже 500 дітей.
Для Фундації це перше укриття, відкрите саме на території дитячого садочка.
У ньому є спеціальні зони для навчання та дозвілля, а також окреме приміщення з ліжками. Поряд із цим садочком розташований опорний ліцей, учні якого також зможуть користуватися цим безбар’єрним укриттям. У перший день навчання після канікул в оновленому укритті для учнів 9–11 класів Фундація організувала профорієнтаційний воркшоп, профінансувавши тренінг від благодійного фонду «Клуб Добродіїв».
Під час воркшопу «Розшифруй свій код успіху» підлітки розкривали творчий потенціал і обирали майбутню професію. «Попри війну й необхідність постійно рятуватися від ракетних обстрілів в укриттях наші діти продовжують мріяти, пізнавати себе та активно шукати шляхи самореалізації. Це неймовірно надихає, додає надії та лише підтверджує силу нашої стійкості», – зазначила дружина Президента.
Цьогоріч Фундація планує масштабувати проєкт з відновлення укриттів. Незабаром іще два об’єкти запрацюють на Одещині та п’ять – на Миколаївщині й Дніпровщині.
Також розпочнуться роботи з облаштування укриттів, на які уряд Аландських островів виділив 3 млн євро. Крім того, перша леді разом із командою Фундації відвідала новий осередок Школи Супергероїв. Він повноцінно запрацював в Одеській обласній дитячій клінічній лікарні.
Створення осередку повністю профінансувала Фундація Олени Зеленської. На запрошення дружини Президента в освітньому просторі також побував Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді, який прибув в Україну з шостим візитом від початку повномасштабного вторгнення.
Перша леді розповіла про те, як працюють осередки Державної установи «Школа Супергероїв» та чому вони такі важливі. «Під час війни ми виросли з п’яти освітніх осередків до 17 повноцінних освітніх просторів, облаштованих за найвищими стандартами, з відділенням для дошкільної освіти, кабінетом практичного психолога.
І це велика робота команди, партнерів, друзів Школи Супергероїв. Ми вдячні першій леді, Фундації за те, що поділяють наші цінності, розуміють важливість освіти для маленьких пацієнтів лікарень», – сказала в. о. директора ДУ «Школа Супергероїв» Наталія Жилінська. Школа Супергероїв має окремі кабінети для дошкільнят, учнів молодших і старших класів, власного методиста та команду педагогів, які викладають понад 10 предметів.
Також є кабінет дитячого психолога, де маленькі пацієнти можуть знайти необхідну підтримку. Донором створення Школи Супергероїв в Одесі став партнер Фундації – благодійник із Південної Кореї Good Steward Inc. FEBC-Korea. «Одеська Школа Супергероїв – це одна з шести шкіл, створення яких Фундація профінансувала у 2024 році. І ми й далі масштабуватимемо цей проєкт. У наших планах на 2025 рік – відкрити ще щонайменше шість таких освітніх осередків в інших містах», – зазначила директорка Фундації Олени Зеленської
Ніна Горбачова. Цьогоріч Школи Супергероїв запрацюють у Чернігові, Черкасах, Луцьку, Чернівцях, Тернополі та Мукачеві. Також Фундація планує відновлення осередку в «Охматдиті». Крім того, команда Фундації та Верховний комісар ООН у справах біженців відвідали сім’ю з Херсонщини – одну з трьох, яка отримала нову оселю в межах програми субвенцій на придбання житла для великих прийомних родин, що через російську агресію втратили власний дім. Ця родина одержала гуманітарну допомогу у вигляді необхідної побутової техніки від Фундації та УВКБ ООН.
«Я вдячний за можливість відвідати цю сім’ю разом із першою леді та її Фундацією, щоб на власні очі побачити, як ми разом надаємо допомогу переміщеним великим прийомним сім’ям і справді змінюємо на краще їхнє життя та життя дітей, про яких вони піклуються. Це свідчення нашого спільного прагнення підтримувати сім’ї переміщених і постраждалих від війни людей, забезпечувати їх необхідною допомогою та підтримувати на шляху до відновлення під час цієї жахливої війни», – сказав Філіппо Гранді.
Схожу допомогу від УВКБ ООН – партнера Фундації вже отримали великі прийомні родини у Харківській, Одеській, Львівській, Чернівецькій, Вінницькій, Тернопільській та інших областях.
Серед них не лише ті, яким придбали житло за державною субвенцією, а й ті, якими опікується Фундація в межах своїх проєктів. Загалом від початку повномасштабного вторгнення Фундація надала гуманітарну допомогу кожній другій великій прийомній родині, яка перебуває в Україні. Цьогоріч Фундація також продовжить реалізацію проєкту «Адреса дитинства».
15 великих прийомних родин уже отримали нові будинки, у планах звести ще щонайменше 10 осель.
Відбулася робоча зустріч заступника міністра освіти і науки України Михайла Винницького з Аджою Лябіб, комісаркою ЄС з питань цивільного захисту та рівності, гуманітарної допомоги, готовності до кризових ситуацій та управління ними.
Це стало черговим кроком для зміцнення співпраці між МОН і ЄС.
Під час зустрічі учасники обговорили питання будівництва й облаштування укриттів та підземних шкіл, закупівлі автобусів, статус модернізації мережі закладів вищої освіти, а також потреби у психосоціальній підтримці для українських учнів і вчителів.
Під час зустрічі відвідали Ніжинську гімназію № 2, у якій укриття облаштовано в межах спільного проєкту з Finn Church Aid (FCA) за фінансової підтримки ЄС.
Це укриття — одне із 39 безпекових споруд, які обладнали засобами безпеки, генераторами, меблями за підтримки спільного проєкту з FCA. Окрім облаштування укриттів, упродовж двох років FCA за фінансування ЄС також відремонтувала 25 шкіл.
Загальний бюджет проєкту становить понад 20 млн євро на підтримку шкіл, тимчасових закладів освіти та цифрових освітніх центрів, підвищення кваліфікації вчителів, зокрема за напрямом надання першої психологічної допомоги та соціально-емоційного навчання.
З початку повномасштабного вторгнення ЄС підтримує освіту в Україні за такими напрямами: відновлення шкіл і дитячих садочків; створення цифрових і тимчасових закладів освіти; надання цифрового обладнання для вчителів і дітей; соціально-психологічна підтримка вчителів і дітей; створення підземних шкіл у межах спільного з Литвою проєкту «Укриття для шкіл України».
Дякуємо Європейському Союзу та імплементаційним партнерам за вагому підтримку України та нашої системи освіти!
Міністерство освіти і науки планує реорганізувати наявну мережу закладів фахової передвищої та професійно-технічної освіти.
З цією метою був розроблений проєкт рекомендацій щодо формування мережі закладів професійної та фахової передвищої освіти на 2026–2028 роки.
Результатом реорганізації мають стати сформовані «ядра» освітніх закладів – сильні установи, які відповідатимуть чітким критеріям і стануть основою нової мережі освіти.
До них планується приєднувати інші заклади.
За задумом МОН, в обласних центрах «ядрами» зможуть стати заклади, в яких навчається не менше ніж 800 студентів, а сам заклад має показники працевлаштування випускників через три роки після завершення навчання – не менше ніж 60 %, виконання держзамовлення – не менше ніж 75%, спецфонд – не менше ніж 20% бюджету закладу.
Для районних центрів ці показники мають бути не менше ніж 500 студентів, виконання держзамовлення – 75 % і більше; частка спеціального фонду – не менше ніж 15 %; працевлаштування випускників через три роки після завершення навчання – не менше ніж 60 %.
Очікується, що менш потужні профтехи і коледжі можуть бути приєднані до ядра або об’єднані між собою.
Це допоможе зібрати потрібну кількість учнів / студентів у таких об’єднаних закладах: 600 осіб – у містах обласного значення; 400 осіб – у районах.
Згідно з проєктом документа, пропозиції щодо оновлення мережі мають надавати робочі групи, що будуть сформовані на рівні обласних центрів (м. Києва) з передмістями та районів.
Робочі групи мають проаналізувати статистичні та аналітичні дані по кожному закладу освіти та надати пропозиції з реорганізації до 30 червня 2025 року.
Після цього засновники закладів повинні затвердити план реорганізації на 2026-2028 роки до 31 грудня 2025 року.
Уряд Китаю пропонує українцям 95 державних стипендій на навчання у 2025/26 навчальному році за освітніми рівнями бакалавр, магістр, доктор філософії та на річне мовне стажування.
Кандидат на отримання стипендії має пройти обов’язкову реєстрацію на сайті Китайської стипендіальної ради www.campuschina.org та створити особистий кабінет.
Усі необхідні документи мають бути заповнені онлайн в особистому кабінеті.
Також кандидат повинен заздалегідь звернутися до китайського вишу, до якого планується вступ, та отримати лист-підтвердження від університету про готовність прийняти кандидата на навчання.
Вимоги до кандидатів та необхідні інструкції додаються.
Окрім того, кандидати мають подати заявки до МОН в електронному та паперовому форматах.
Приймання заявок на отримання стипендії триватиме до 27 січня 2025 року.
Згідно з пропозицією, планується доповнити статтю 6 закону "Про повну загальну середню освіту", що надає громадянам України право на визнання результатів навчання, здобутих за кордоном, за умови, що вони отримані в закладах освіти, які не належать до держави-агресора чи держави-окупанта, визнаних Верховною Радою України. Законопроект зареєстрував голова комітету Верховної Ради з питань освіти Сергій Бабак.
Він зазначає, що велика частина громадян України продовжує проживати за кордоном і здобувати освіту, тому існуючий механізм визнання таких результатів є недостатнім та не відповідає сучасним вимогам.
Зміни, внесені до законодавства, передбачають, що громадяни України зможуть підтвердити свої результати навчання, здобуті як шляхом формальної, так і неформальної освіти в установах.
Такий порядок буде регулюватися Кабінетом Міністрів України. Цей законопроект має на меті створити правові підстави для врегулювання процесу визнання освіти, здобутої громадянами України за кордоном.
Це може бути нова можливість для тих, хто здобуває освіту за межами України і дозволяє легше інтегрувати такі освітні результати в українську освітню систему.
Сторінка 1 із 220