Завдяки умілому менеджменту та добре організованій роботі упродовж останніх семи років УжНУ твердо «прописався» у числі лідерів освітнього ринку України та систематично зміцнює свої позиції практично по усіх напрямках багатогранної діяльності.

Нещодавно в університеті відбулася Конференція трудового колективу на якій звітував ректор Володимир Смоланка. У переддень початку другого семестру ми попросили його розповісти про основні підсумки минулого року.

- Володимире Івановичу! Минулий рік приніс усім нам нові виклики, пов’язані, передовсім, з пандемією та міжнародною ситуацією. Яких результатів досяг УжНУ за цих умов?

Справді, минулий рік був незвичайним, але колектив успішно впорався з усіма викликами. Ми більш цілеспрямовано надавали освітні послуги у дистанційному режимі, вдосконалили або освоїли нові форми співпраці з нашими партнерами, в тому числі міжнародними. Активними, як завжди, були студентське життя та профорієнтаційна робота. Важливим критерієм успіху сучасних університетів є включення їх до міжнародних рейтингів. УжНУ є одним із нечислених українських університетів, що включений до чи не найбільш авторитетних світових рейтингів університетів - QS World University Rankings: EECA. УжНУ знаходиться на 251-300 позиції у цьому рейтингу, серед українських університетів посідає 14 місце України. Також слід зазначити, що серед закладів вищої освіти України Ужгородський національний університет посів високу 5-ту позицію за кількістю іноземних студентів. За кількістю цитувань протягом останніх п'яти років університет посів 12-те місце. Також, УжНУ зайняв високе 11 місце із 18 українських університетів, які потрапили до рейтингу GreenMetric World University Rankings.

- Як студент живе «від сесії до сесії», так і виш: від однієї вступної кампанії - до наступної. Наскільки успішною була минулорічна?

Загалом вступна каманія-2021 виявилась для університету успішнішою за попередню. У 2021 році до УжНУ було подано 14995 заяв, тоді як у 2020 році - 14724 заяви. За підсумками вступної кампанії на бакалаврат та магістратуру медичного спрямування було зараховано рекордні 2979, а на магістратуру – 952 вступники. Зараз в Ужгородському національному університеті реалізуються 206 освітніх програм на першому (бакалаврському), другому (магістерському) та третьому (освітньо-науковому) рівнях вищої освіти та 7 освітніх програм фахової передвищої освіти у природничо-гуманітарному фаховому коледжі університету. Станом на грудень 2021 року в Ужгородському національному університеті – одному з найбільших у нашій країні - навчається 14 460 студентів. З кожним роком УжНУ стає популярнішим в іноземних студентів: зараз їх навчається 1857 на 10 факультетах. Наш університет обирають здобувачі освіти з Індії, Нігерії, Йорданії, Ізраїлю, Палестини, Угорщини, Словацької Республіки, Марокко та інших країн.

- Як ритмічно пульсує в УжНУ наукове життя?

Науково-педагогічними працівниками виконувалися 105 ініціативних тем на 111 кафедрах 20 факультетів університету та українсько-угорському навчально-науковому інституті. Вперше за всю історію університету аж 19 наших колег захистили докторські дисертації. Тільки постійно діючими спеціалізованими вченими радами УжНУ проведено захист 5 докторських та 40 кандидатських дисертацій. Крім того, опубліковано 86 збірників наукових праць, у тому числі 39 випусків періодичних фахових видань з категорії Б (20 видань). У 2021 році науково-педагогічні працівники активно публікували статті у виданнях, індексованих у міжнародних наукометричних базах даних Scopus та Web of Scienсe. Це, зокрема, 244 публікації у Scopus та 178 публікацій у Web of Scienсe. Хочу підкреслити, що кожна така публікація відзначалася премією в розмірі від 4 до 20 тисяч гривень.

- Сучасний заклад вищої освіти не тільки дає знання та продукує наукові розробки. Опираючись на власну популярність на освітньому ринку він може заробляти й кошти для свого розвитку. Якою є сьогодні фінансово-економічна ситуація в УжНУ?

Можу відмітити, що фінансова ситуація є стабільно міцною. Так, обсяг державного фінансування нашого університету склав 243, 55 млн. грн., що 4 млн. більше, аніж було затверджено на початок 2021 року. Порівняно з попереднім роком обсяги надходжень загального фонду (287,5 млн. грн.) зросли на 14,8% у порівнянні з 2020 роком, а спеціального фонду (314,6 млн. грн.) – на 15% більше, ніж у 2020 році. Важливим є те, що вже чотири роки поспіль надходження спеціального фонду перевищують обсяги надходжень загального фонду. У 2021 році відбулося підвищення посадових окладів всіх інших працівників - у середньому на 25,5% у порівняння з минулим роком. Заборгованості з виплати заробітної плати і стипендії університет немає. На виконання ст. 57 Закону України «Про освіту» протягом 2021 року науково-педагогічним працівникам університету виплачено матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 10 млн. 872 тис. грн., що на 23,5% більше в порівнянні з 2020 роком та премійовано працівників університету в сумі 14.5 млн. грн., що на 4 млн. 139 тис. грн. більше в порівнянні з 2020 роком. За підсумками 2021 року всі штатні працівники університету в грудні були премійовані у розмірі посадового окладу, що в сумі становило більше 15.5 млн. тис грн. З нагоди Міжнародного жіночого дня традиційно була премійована вся жіноча частина колективу університету. На виплату матеріальної допомоги учбово-допоміжному та адміністративно-обслуговуючому персоналу в 2021 році університетом виділено майже 3.5 млн. гривень.

- Одним із важливих напрямів формування сучасної освітньої політики є інтернаціоналізація та модернізація вищої освіти. Які здобути УжНУ у цій галузі?

Географічне розташування Ужгородського національного університету сприяє використанню ефективного досвіду вищих навчальних закладів центральноєвропейських країн у процесах євроінтеграції та поширенню його в загальнонаціональному масштабі. Станом на кінець 2021 року УжНУ активно співпрацював з 125 закордонних партнерів. У 2021 році було укладено 14 нових міжнародних білатеральних угод. Велике значення для подальшої інтеграції в європейський науковий простір має членство УжНУ у міжнародних асоціаціях: Magna Charta Universitatum, Дунайській конференції ректорів, Європейській асоціації університетів, Міжнародному консорціумі університетів. В Ужгородському національному університеті з 10 по 12 листопада 2021 року проходила Конференція ректорів Дунайського регіону. Це потужна мережа, до складу якої входить близько 70-ти університетів, покликана розвивати співробітництво з питань, що становлять спільний інтерес, і в такий спосіб робити внесок у стабільність і розвиток відкритого та демократичного суспільства Дунайського регіону. Надважливою сферою успішної діяльності є участь університету у міжнародних грантових програмах. Упродовж минулого року УжНУ реалізовував 14 таких проєктів на загальну суму понад мільйон євро. У числі найбільш потужних - «Розширення оперативної системи «Аварійна космічна система» для моніторингу небезпечних природних і техногенних геопроцесів у прикордонному регіоні Угорщини-Словаччини-Румунії-України», «Промоція ремісництва і гастрономії як невід’ємних складових культурної спадщини Карпатського єврорегіону − КРА'ГАС»,«Нові енергетичні рішення у Карпатському регіоні», «Впровадження нових стандартів та технологій хірургічного лікування захворювань центральної нервової системи в транскордонному регіоні», «Навколишнє середовище для майбутнього через наукову освіту» та інші.

- У 2021 році відбулася ще одна подія – Вас було обрано ректором університету на другий термін. Це був доволі тривалий процес. Які його особливості?

Конкурс на заміщення посади ректора Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» був оголошений МОН 17.03.2021 року, після завершення мого семирічного контракту з Міністерством освіти і науки. Самі ж вибори були призначені на 9 червня 2021 року. Організаційні питання з підготовки і проведення виборів були покладені на університет. Виборчий процес розпочався з формування Організаційного комітету, Головної виборчої комісії, дільничних виборчих комісій, підготовкою списку виборців, забезпечення виборчих дільниць скриньками для голосування, бюлетенями, засобами відеофіксації. Тобто, була сформована, відповідно до законодавства, інституційна інфраструктура для забезпечення демократичності виборів керівника вишу. Можу зробити – з власного досвіду – висновок, що процедура обрання керівника є не лише тривалою, але й організаційно достатньо складною. Окремі питання законодавці додатково врегульовували, реагуючи на котраверсійні моменти, які виникли під час виборів ректорів в окремих університетах: зокрема, щодо умов проведення другого туру виборів, порядку проведення та встановлення результатів виборів очільника закладу вищої освіти. Вважаю, до речі, що, незважаючи на коригування законодавчої бази, окремі питання процедури обрання ректора все ще слід доопрацювати. ЗВО не мають ставати «заручниками» правових прогалин у здійсненні виборчого процесу - трудові колективи мають бути впевнені, що їх «почують». Водночас МОН, як центральний орган виконавчої влади у сфері освіти, має володіти законними та ефективними механізмами контролю за процедурами забезпечення демократичного обрання керівника закладу вищої освіти. В УжНУ вибори пройшли в один тур, оскільки 85,72 % голосів від загальної кількості виборців було віддано за мене. До слова, загальна кількість виборців склала майже 1900 голосів – так, що це фактично були «міні» місцеві вибори. Далі пройшла ретельна спеціальна перевірка і 17 серпня 2021 року Міністерством освіти і науки був підписаний зі мною контракт на 5 років.

- Наскільки мені відомо, зараз у контракті запроваджено ключові показники ефективності діяльності ректорів закладів вищої освіти.

Так, є нововведення МОН, де у контракті з ректором визначено цільові показники ефективності його діяльності. Це - дієвий механізм оцінки виконання конкретних задач, які має вирішувати керівник університету для забезпечення прогресу у діяльності очолюваного ним закладу вищої освіти. Уже на початку цього року я звітував не тільки загалом про свою роботу у 2021 році, але й про виконання ключових показників ефективності своєї діяльності. Вони також запроваджуються у нашому університеті для новообраних деканів та завідувачів кафедр.

Василь Ільницький,

Інформаційно-видавничий центр